Masz pytanie? Masz odpowiedź.
kallientta

kallientta


Jakiego sprzętu używasz?: Laptop Lenovo G50-70

Zarejestrowany: 2014-11-14




  • Post
    Status
    Głosy
  • Za mało złącz USB – co robić?

    Najlepszym rozwiązaniem problemu niewystarczającej ilości portów usb, jest zakupienie huba. Hub USB (koncentrator USB) – urządzenie komputerowe umożliwiające podłączenie do jednego portu USB więcej urządzeń. Najczęściej są one urządzeniami zewnętrznymi, choć czasem mogą być wbudowane w klawiaturę lub (rzadziej) w monitor lub drukarkę. Urządzenia te w większości mają sterownik podpisany cyfrowo. Wszystkie huby będące na rynku są kompatybilne ze standardami USB. Koncentratory różnią się jednak między sobą szybkością transmisji danych. Warto więc zakupić hub, który będzie działał z szybkością co najmniej 100mb/s Wyróżniamy także huby pasywne (czerpią energię z portu usb) oraz huby aktywne (posiadają własne, zewnętrzne źródło zasilania). Oprócz hubów istnieją także karty na PCI z wbudowanymi portami USB. Takie karty czerpią energię z magistrali PCI, jednak wymagają podłączenia do głównego koncentratora USB. Innym sposobem rozszerzenia złącz USB jest zakup panelu do komputera z portami USB. Źródło- Wikipedia

    Nowe
    9
  • Jak wymienić klawiaturę?

    Najczęściej występują dwa rodzaje mocowania klawiatury – na zatrzaskach oraz pod panelem. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że klawiatura jest połączona z płytą główną taśmą przewodzącą, więc należy ją unosić delikatnie sprawdzając połączenie, odłączyć taśmę od płyty głównej (odblokowując zatrzask) i dopiero wtedy unieść całkiem klawiaturę. W pierwszym przypadku wystarczy przesunąć zatrzaski przytrzymujące klawiaturę i klawiatura powinna sama „wyskoczyć”. W drugim przypadku mocowania klawiatury pod panelem należy odkręcić śrubki mocujące panel (zazwyczaj znajdują się pod spodem laptopa i/lub pod baterią), zdemontować panel, odkręcić klawiaturę (jeśli jest przykręcona) i odpiąć taśmę łączącą klawiaturę z płytą główną. Montaż klawiatury należ przeprowadzić podobnie jak demontaż, wykonując czynności w odwrotnej kolejności. W przypadku montażu na zatrzaski po ułożeniu klawiatury należy ją docisnąć aż zatrzasną się zatrzaski utrzymujące ją na miejscu.

    Nowe
    6
  • Jakie programy warto zainstalować na laptopie?

    oim zdaniem, najlepszy jest minimalizm. Należy zainstalować jedynie te programy, które są niezbędne. Takimi programami, jak dla mnie są: 1. Antywirus, np. Avast 2. Program biurowy, np. Open Office 3. Przeglądarkę internetową, np. Firefox 4. Komunikator, np. GG 5. Sterowniki 6. Programy typu Adobe Reader, Adobe Flash Player czy Java

    Nowe
    6
  • Jak pozbyć się niechcianych programów z autostartu?

    Aby usunąć programy z autostartu możemy użyć polecenia msconfig. W tym celu klikamy pasek start. Jeśli nasz komputer posiada system Windows 7 lub Vista w polu wyszukiwania wpisujemy "uruchom" i akceptujemy, a w Windowsie XP w pasku Windows znajduje się konsola "uruchom", na którą klikamy. W wyświetlonej konsoli wpisujemy "msconfig" i przechodzimy do zakładki "uruchamianie". Dezaktywacja wpisu następuje poprzez odptaszkowanie odpowiedniego pola przy niechcianym wpisie. Po tej operacji musimy uruchomić ponownie komputer, który wyświetli informację, że dokonano zmian we wpisach systemowych. Jeżeli nie zaptaszkujemy pola "nie pokazuj ponownie tego komunikatu", będzie pojawiał się każdorazowo przy uruchamianiu systemu Windows. Polecenie msconfig jedynie dezaktywuje wpis.

    Nowe
    6
  • Co oznacza przycisk Recovery i kiedy z niego korzystać?

    Przycisk Recovery służy do przywrócenia ustawień fabrycznych w naszym laptopie. Możemy go użyć, zarówno na włączonym, jak i wyłączonym laptopie. Funkcja ta, pozwala w prosty sposób wyczyścić nasz komputer i zwolnić miejsce na partycji systemowej. Ta opcja pozwala nam również na utworzenie kopii zapasowej systemu, dzięki czemu można odzyskać utracone dane.

    Nowe
    6
  • Co oznacza w żargonie użytkowników systemu Windows skrót „BSOD”?

    Blue Screen of Death (BSoD, ang. Niebieski ekran śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death. BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon Blue Screen) oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon Of Death). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

    Nowe
    5
  • Czy przenosząc laptop w torbie lepiej go wyłączyć czy można go uśpić?

    Moim zdaniem, lepiej wyłączyć laptop, jeśli chcemy go przenosić w torbie. Sprzęt będzie bezpieczniejszy, nie przegrzeje się oraz nie będzie podatny na uszkodzenie dysku twardego.

    Nowe
    5
  • Kiedy korzystamy z trybu awaryjnego podczas uruchamiania laptopa?

    Tryb awaryjny to opcja przeznaczona do rozwiązywania problemów z systemem Windows, powodująca uruchomienie komputera z ograniczonym zestawem funkcji. Uruchamiane są wówczas tylko podstawowe pliki i sterowniki niezbędne do pracy systemu Windows. W rogach monitora wyświetlany jest napis Tryb awaryjny w celu identyfikacji używanego trybu pracy systemu Windows. Tryb awaryjny jest przydatny przy rozwiązywaniu problemów z programami i sterownikami, które mogą się uruchamiać niepoprawnie lub powodować zakłócenia w poprawnym uruchamianiu systemu Windows. Jeżeli problem nie pojawia się ponownie po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym, można uznać, że jego przyczyną nie są domyślne ustawienia ani podstawowy zestaw sterowników urządzeń. Jeśli niedawno zainstalowany program, urządzenie lub sterownik uniemożliwiają poprawne działanie systemu Windows, można uruchomić komputer w trybie awaryjnym i usunąć program powodujący problemy

    Nowe
    5
  • Jak zapewnić optymalną temperaturę pracy laptopa?

    Aby zapewnić optymalną temperaturę pracy laptopa, należy stosować się do kilku zasad. 1. Nie pracować na laptopie na kolanach, w pościeli. Zatkanie otworów wentylacyjnych skutkuje przegrzaniem się sprzętu. 2. Można zakupić podkładkę chłodzącą- obniży ona o kilka stopni temperaturę w laptopie. 3. Należy regularnie czyścić układ chłodzący laptopa, aby kurz nie zatkał podzespołów. 4. Stale monitorować temperaturę procesora i pracę wiatraków. W Internecie znaleźć można sporo programów, często darmowych, które dostarczają takich informacji.

    Nowe
    5
  • Jak czyścić laptop na zewnątrz?

    Do czyszczenia laptopa, zwykle uyżywam ściereczki bawełnianej lub też z mikrofibry, patyczków kosmetycznych oraz specjalnego preparatu do czyszczenia urządzeń elektronicznych. Najpierw przecieram klawiaturę zwilżoną preparatem ściereczką, a trudno dostępne miejsca przejeżdżam delikatnie patyczkiem kosmetycznym. Następnie przecieram ekran, a na końcu obudowę laptopa. Okresowo oddaję też laptop do autoryzowanego serwisu, gdzie odbywa się czyszczenie układu chłodzenia.

    Nowe
    5
  • Jak odwrócić ekran?

    Jak odwrócić obraz? Najprościej, wrócić można poprzez jednoczesne wciśnięcie klawiszy ctrl+alt+(pg)up lub ctrl+alt+strzałka do góry. Powinno pomóc i przywrócić obraz do normalnej pozycji. W innym przypadku, nalezy szukać opcji przywracania obrazu w ustawieniach karty graficznej. Najczęściej - prawy przycisk myszy na pulpicie, właściwości grafiki i tam juz zależnie od procudenta układu.

    Nowe
    5
  • Jak przestawić klawiaturę z Y na Z (QWERTZ na QWERTY)?

    ctrl+shift wciskane w tym samym momencie załatwią sprawę szybko i bezboleśnie.

    Nowe
    5
  • Problem z laptopem: czarny lub biały ekran.

    Gdy na ekranie pojawia się czarny lub biały ekran, a laptop się nie włącza, może być wiele przyczyn usterki. Np.: Uszkodzona matryca Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy Uszkodzone gniazdo matrycy na płycie głównej laptopa Uszkodzony układ zasilania/sterowania podświetlenia matrycy.

    Nowe
    4
  • Jak przeinstalować system operacyjny?

    Aby przeinstalować sysytem operacyjny należy usunąć, a następnie ponownie zainstalować dany system. Można to zrobić za pomocą funkcji recovery, lub też z nośnika typu pendrive czy płyta dvd.

    Nowe
    4
  • Jak przyspieszyć pracę systemu operacyjnego laptopa?

    Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie laptopa: 1. Defragmentacja dysku twardego- powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej. Większość systemów operacyjnych Windows posiada wbudowaną funkcję defragmentacji – kliknij Start ->Programy ->Akcesoria ->Narzędzia systemowe. 2. Czyszczenie rejestru systemu- za pomocą odpowiedniego programu. 3. Usuwanie niepotrzebnych, dawno nieużywanych programów. 4. Oszczędzanie miejsca na dysku Skorzystaj z wbudowanej funkcji systemu Windows, jaką jest Oczyszczanie dysku (wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “cleanmgr.exe” i kliknij OK). 5. Zoptymalizowanie uruchamiania systemu Windows. Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Uruchamianie” i odznacz programy, które nie muszą być włączone przez cały czas. Pamiętaj, by wyłączać tylko te programy, które znasz, wiesz do czego służą i jaka jest ich funkcjonalność. 6. Wykorzystanie całej mocy obliczeniowej podczas dozruchu. Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Rozruch”, kliknij w „Opcje zaawansowane…” i ustaw możliwie największą liczbę procesorów w górnej części okna. 7. Zabezpieczenie komputera przed wirusami. Konieczne jest zainstalowanie programu antywirusowego. 8. Aktualizowanie na bieżąco systemu Windows. 9. Zainstalowanie programu przyspieszającego pracę komputera.

    Nowe
    4
  • Jak zainstalować system Windows 7 na laptopie bez systemu operacyjnego?

    W tym celu należy uruchomić komputer (przeprowadzić rozruch) przy użyciu dysku instalacyjnego systemu Windows 7 lub dysku flash USB. Włącz komputer, włóż dysk instalacyjny systemu Windows 7 lub podłącz dysk flash USB, a następnie wyłącz komputer. Uruchom ponownie komputer. Kiedy zostanie wyświetlony monit, naciśnij dowolny klawisz, a następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Na stronie Instalowanie systemu Windows określ język i inne preferencje, a następnie kliknij przycisk Dalej. Jeśli strona Instalowanie systemu Windows nie zostanie wyświetlona ani nie zostanie wyświetlony monit o naciśnięcie dowolnego klawisza, może być konieczna zmiana ustawień systemowych. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, zobacz Uruchamianie komputera z dysku instalacyjnego systemu Windows 7 lub dysku flash USB. Na stronie Przeczytaj postanowienia licencyjne kliknij opcję Akceptuję postanowienia licencyjne, jeśli akceptujesz te postanowienia, a następnie kliknij przycisk Dalej. Na stronie Jakiego typu instalację chcesz wykonać? kliknij opcję Niestandardowa. Na stronie Gdzie chcesz zainstalować system Windows? wybierz partycję, na której chcesz zainstalować system Windows 7, a jeśli żadne partycje nie są wymienione, kliknij pozycję Nieprzydzielone miejsce, a następnie kliknij przycisk Dalej. Jeśli zostanie wyświetlone okno dialogowe z informacją, że system Windows może utworzyć dodatkowe partycje dla plików systemowych lub z informacją, że wybrana partycja może zawierać pliki odzyskiwania lub inne pliki dostarczone przez producenta komputera, kliknij przycisk OK. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby ukończyć instalowanie systemu Windows 7, w tym także nazwać komputer i skonfigurować początkowe konto użytkownika.

    Nowe
    4
  • Jak czyścić wentylator procesora w komputerze przenośnym?

    W warunkach domowych możemy jedynie przedmuchać wentylator powietrzem. Ale bardzo często to nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem, jest oddanie urządzenia do serwisu. Aby prawidłowo oczyścić wentylator w laptopie, należy zdemontować układ chłodzenia, wyczyścić i sprawdzić działanie wentylatora, wymyć i osuszyć układ chłodzący. Należy także wymienić taśmę oraz pastę termo-przewodzącą pod chłodzonymi układami.

    Nowe
    4
  • Jak podłączyć laptop do telewizora?

    Aby połączyć laptopa z telewizorem należy rozpoznać dostępne złącza w naszym laptopie i telewizorze, połączyć obydwa za pomocą kabla oraz dokonać niezbędnych zmian w ustawieniach ekranu. Jeśli chodzi o złącza w laptopach.. Obecnie w zasadzie wszystkie nowe laptopy wyposażone są w złącza HDMI (niewielkie, prostokątne wejście ze ściętymi rogami od dołu). Gdy komputer nie posiada wyjścia HDMI, na pewno wyposażony jest w charakterystyczne, zazwyczaj niebieskie, płaskie złącze D-SUB (zwane też VGA) lub płaskie, biał złącze DVI. Ostatnią opcją z której możemy skorzystać to okrągłe, czarne złącze S-Video. Jeśli chodzi o telewizory.. Nowsze telewizory (LCD) posiadają zazwyczaj złącze HDMI, złącze component (5 kolorowych wejść), często spotkamy również wejście D-SUB oraz obligatoryjne wejście A/V (biały i czerwony chinch oraz żółte wejście video). Starsze telewizory (CRT) wyposażone są standardowo w wejście EURO (duże, płaskie, czarne) i A/V.

    Nowe
    4
  • Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie?

    -Pierwszym z nich jest zainicjowanie ustawień BIOS Setup Utility i zapisanie ustawień domyślnych. -niektóre laptopy są wyposażone w przycisk 'OneKey Rescue System' pozwala on w prosty sposób powrócić do ustawień producenta. Zarówno na włączonym jak i wyłączonym komputerze. -Można także skorzystać z oprogramowania Lenovo OneKey Recovery zainstalowanego w systemie Windows. Pozwala no utworzyć kopię zapasową oraz utworzyć dysk przywracania systemu, co umożliwi później rozruch z płyty CD/DVD.

    Nowe
    4
  • Rozdzielczość ekranu – jakie ma znaczenie przy zakupie laptopa?

    Uważam, że rozdzielczość ekranu ma ogromne znaczenie przy zakupie laptopa. Przed zakupem nowego sprzętu, należy wziąć pod uwagę, do jakich celów będzie on nam głównie służył. W sprzedawanych aktualnie laptopach, wyróżniamy trzy rozdzielczości ekranu: HD (1366×768 pikseli), HD+ (1600×900 pikseli) oraz FullHD (1920×1080 pikseli). Rozdzielczość HD jest najczęściej spotykana w laptopach z wyświetlaczami o przekątnych od 12” do 15,6”. Jest rozdzielczością podstawową, dla osób z mniejszymi wymaganiami co do wyświetlanego obrazu. Laptopy posiadające rozdzielczość HD są idealne dla graczy, osób ze słabszym wzrokiem oraz do prac biurowych. Urządzenia z tą rozdzielczością są najtańsze. Rozdzielczość FullHD jest skierowana do osób, które zajmują się projektowaniem, grafiką, materiałem video, pracą z dużymi programami kalkulacyjnymi. Rozdzielczość ta charakteryzuje się lepszą jakością wyświetlanego obrazu oraz lepszymi kątami widzenia. Obraz jest ostry i wyrazisty.

    Nowe
    4
  • Jakie znasz najlepsze aplikacje kulinarne na tablet?

    Wiele ich jest, przydają się Przepisy.pl, Kukbuk, Wygodna lista zakupów Listonic, Gastronauci, McDonald's Polska, MojeCiasto.pl

    Nowe
    3
  • Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie?

    -Pierwszym z nich jest zainicjowanie ustawień BIOS Setup Utility i zapisanie ustawień domyślnych. -niektóre laptopy są wyposażone w przycisk 'OneKey Rescue System' pozwala on w prosty sposób powrócić do ustawień producenta. Zarówno na włączonym jak i wyłączonym komputerze. -Można także skorzystać z oprogramowania Lenovo OneKey Recovery zainstalowanego w systemie Windows. Pozwala no utworzyć kopię zapasową oraz utworzyć dysk przywracania systemu, co umożliwi później rozruch z płyty CD/DVD.

    Nowe
    2
  • Jak dbać o baterię w laptopie?

    Aby oszczędzać baterię w laptopie, dobrze jest stosować się do kilku zasad: 1. Warto pracować w trybie oszczędzania energii. Praktycznie każdy nowoczesny system operacyjny posiada taki tryb, który automatycznie obniża jasność ekranu, włącza wygaszacz ekranu podczas bezczynności, lub wprowadza laptop w stan uśpienia. 2. Nie należy wyłączać funkcji defragmentacji dysku (w przypadku dysku HDD). odczas procesu defragmentacji dysku twardego pliki są przenoszone tak, aby jak najwięcej z nich zajmowało jedno miejsce na dysku i zachowywało ciągłość zapisu. Poukładane pliki w jednym miejscu oznaczają mniej zbędnych ruchów głowicy dysku, a zatem mniejsze zużycie prądu. 3. Dobrze jest zmniejszyć jasność ekranu, oczywiście nie należy przesadzać ze zbyt ciemnym ekranem. Najważniejszy jest komfort wzroku. Gdy jednak chodź trochę zmniejszymy jasność, odciąży to baterię, przez co dlużej można będzie na niej pracować. 4. Warto odłączyć wszystkie nieużywane urządzenia podczad pracy na laptopie, gdyż potrzebują one zasilania. Tj. Drukarka, pendrive, modem 3g. Dobrze jest także wyłączyć WiFi czy bluetooth, gdy akurat nieużywamy. 5. Napęd optyczny zużywa wiele energii. Warto więc zastąpić płyty CD/DVD pendrivem. 6. Polecam hibernację laptopa, zamiast jego uśpienia, czy wyłączania, gdy za niedługi czas znów będziemy korzystać z urządzenia. Podczas hibernacji, komputer zamiast w pamięci RAM, zapisuje wszystkie niezbędne dane do szybkiego uruchomienia na dysk twardy. Działa to wolniej od wstrzymywania jego pracy, ale przynajmniej w stanie hibernacji komputer nie zużywa prądu. 7. Należy wyłączyć uruchamianie niepotrzebnych programów przy starcie systemu. Aplikacje uruchamianie automatycznie, pracują w tle, co jakiś czas wykonując określone czynności, co skutkuje zbędnym pobieraniem prądu. 8. Im więcej programów jest uruchomionych w tym samym czasie, tym system jest bardziej obciążony i pobiera więcej energii. Należy ograniczać włączanie programów podczas pracy tylko do tych niezbędnych. 9. Dobrze jest zainwestować w pamięć RAM. Im więcej RAM-u w twoim komputerze, tym mniej będzie on polegał na pamięci wirtualnej, która jest tworzona na dysku twardym. Kości RAM zużywają mniej prądu podczas pracy niż dysk twardy. 10. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu laptopa oraz jego układu chłodzącego z kurzu, nie zatykać otworów wentylacyjnych. Można także zakupić podkładkę chłodzącą. Czynności te będą zapobiegać przegrzaniu się sprzętu. Należy więc dbać o optymalną temperaturę pracy laptopa. 11. Jeśli laptop ciągle stoi w jednym miejscu, można wyjąć baterię i przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. A na komputerze pracować na zasilaczu. 12. Nie należy zostawiać laptopa w szczelnie zamkniętym, nagrzanym samochodzie, narażać go na działanie promieni słonecznych, nie przechowywać go blisko kaloryfera i nie wystawiać na duży chłód, wychodząc z nagrzanego pomieszczenia. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, skoki temperatur mogą obniżyć pojemność baterii. 13. Dla laptopa wcale nie jest lepsze pełne rozładowanie, a następnie jego naładowanie. Dzisiaj praktycznie we wszystkich nowych laptopach, stosuje się akumulatory litowo-jonowe, które nie lubią być rozładowywane do zera. Takie baterie zdecydowanie lepiej jest regularnie doładowywać. 14. Niektóre nowozakupione laptopy, należy skalibrować. Prawidłowa kalibracja polega na całkowitym rozładowaniu ogniwa, najlepiej gdy ma to miejsce w BIOS-ie (system Windows).

    Nowe
    1
  • Jak dobrze zarządzać pamięcią/przestrzenią dyskową?

    Aby dobrze zarządzać pamięcią dyskową, należy stosować się do kilku zasad. 1. Należy przeprowadzić defragmentacje dysku. (Nie przeprowadzać jeśli posiadamy dysk SSD) Podczas procesu defragmentacji dysku twardego pliki są przenoszone tak, aby jak najwięcej z nich zajmowało jedno miejsce na dysku i zachowywało ciągłość zapisu. 2. Należy regularnie usuwać zbędne, długo nieużywane programy oraz pochopnie nie instalować czegoś co nie jest potrzebne. Można także okresowo czyścić komputer za pomocą programu przystosowanego do tego celu, np. CCleaner. 3. Dobrze jest regularnie usuwać dane przeglądarek internetowych oraz ciasteczka. 4. Należy wyłączyć zbędne procesy, np. hibernację. 5. Można używać programu kompresującego np. WinRar. Jest on szczególnie przydatny przy plikach zajmujących dużo miejsca. 6. Jeśli na dysku twardym przechowujemy wiele zdjęć, filmów, muzyki i itp, warto te pliki posortować i przenieść na inny nośnik, typu pendrive czy płyta cd. 7. Należy także często opróżniać kosz.

    Nowe
    0
  • Jak uruchomić wbudowaną kamerę?

    Aby uruchomić kamerę, należy mieć zainstalowane na komputerze sterowniki, znajdujące się na płycie CD dołączonej do laptopa. Jeśli jej nie posiadamy, sterowniki możemy pobrać ze strony producenta naszego komputera. Wbudowana kamera najczęściej uruchamia się automatycznie podczas videorozmowy, poprzez program, tj. Skype, GG lub na czatach internetowych.

    Nowe
    0