Jeżeli nie mamy już wolnych portów USB, możemy dokupić HUB USB, czyli przedłużacz. Lecz warto to zrobić za solidne pieniądze, tak by zakup wytrzymał nam długo, ale też by nie zniszczył naszego sprzętu.
Innym rozwiązaniem jest dokupienie na PCI dodatkowych portów, np. już nawet na USB 3.0
Należy kupić HUB USB - można znaleźć rozgałęziacz na 2 porty i na więcej, natomiast przy kilku podłączonych urządzeniach USB może być za małe napięcie (są też HUBy-USB z zasilaniem), ale taniej wyjdzie kupić np. 2 x HUB USB po 4 porty. Należy również zwrócić uwagę czy obsługują USB 3.0 (chyba, że nasz laptop/PC obsługuje tylko 2.0 to takie wystarczą).
Co robić? Kupić HUB USB, który z jednego łącza zrobi więcej. Czasem jeżeli napięcie jest za małe (np. zewnętrzny dysk HDD na 2 kable) to w tym przypadku wpięcie do HUBa dwóch wtyczek USB nie pomoże.
Gdy dochodzimy do wniosku, że posiadamy zbyt mało portów USB musimy zastanowić się czy aby na pewno wszystkie podpięte urządzenia muszą być ciągle w użytku.
Jeżeli odpowiedź jest twierdząca jedynym rozwiązaniem jest dokupienie huba USB lub też karty z dodatkowymi portami USB.
W przypadku komputerów stacjonarnych możemy zainwestować w kartę PCI z dodatkowymi portami USB, niektóre płyty główne posiadają również wyjścia USB na 9 PINowe.
W przypadku laptopów jeżeli ma być to to rozwiązanie trwałe najlepiej jest zainwestować w HUB USB na karcie Express card 34.
Kolejnym rozwiązaniem może być również zakupienie stacji dokującej, o ile laptop posiada odpowiednie złącze do wpięcia go.
W obu przypadkach komputera stacjonarnego i laptopa można kupić HU?B na USB - jest to chyba najprostsze rozwiązanie, nie ingerujemy specjalnie w samą konstrukcję sprzętu. Należy zwrócić jednak uwagę aby hub był wyposażony w zasilacz - będzie to szczególnie przydatne gdy pod hub będziemy chcieli podłączyć kilka dysków zewnętrznych, pasywne rozwiązania mogą nie zdać egzaminu, choć są bardziej mobilne.
Ostatnią rzeczą, na która należy zwrócić uwagę jest standard portów USB. W obecnej chwili powoli nie opłaca się już inwestować w HUBy wyposażone w złącza USB 2.0, gdy coraz popularniejsze stają się urządzenia wykorzystujące możliwości USB 3.0. Uważam, że warto dopłacić kilka złoty więcej i zainwestować w rozwiązanie, które może w przyszłości nam przyspieszyć pracę.
Sposoby są dwa. Można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i dbając jednocześnie o wysoką kulturę pracy laptopa i niską temperaturę podzespołów wewnątrz urządzenia, zakupić podkładkę chłodzącą, wyposażoną w dodatkowe gniazda USB....
...lub skorzystać z rozwiązania tańszego i zainwestować w HUB (rozgałęziacz) USB. Należy przy tym pamiętać, że warto, aby HUB pracował w takim samym standardzie, jak port, do którego jest podłączony (np USB 2.0, USB 3.0 etc). Jest to wydatek rzędu 20-150 złotych, w zależności od klasy takiego urządzenia, źródła jego zasilania (adapter, inny port USB) oraz obsługiwanego standardu USB (1.0/2.0/3.0)
Kupić HUB USB, na w internetowych sklepach jest do kupienia mnóstwo zabawnych HUB'ów np. HUB'y klocki które można ze sobą łączyć, albo HUB kotek który merda ogonkiem gdy jest podpięty do laptpa czy PC.
Najlepszym rozwiązaniem problemu niewystarczającej ilości portów usb, jest zakupienie huba.
Hub USB (koncentrator USB) – urządzenie komputerowe umożliwiające podłączenie do jednego portu USB więcej urządzeń. Najczęściej są one urządzeniami zewnętrznymi, choć czasem mogą być wbudowane w klawiaturę lub (rzadziej) w monitor lub drukarkę. Urządzenia te w większości mają sterownik podpisany cyfrowo.
Wszystkie huby będące na rynku są kompatybilne ze standardami USB.
Koncentratory różnią się jednak między sobą szybkością transmisji danych. Warto więc zakupić hub, który będzie działał z szybkością co najmniej 100mb/s
Wyróżniamy także huby pasywne (czerpią energię z portu usb) oraz huby aktywne (posiadają własne, zewnętrzne źródło zasilania).
Oprócz hubów istnieją także karty na PCI z wbudowanymi portami USB. Takie karty czerpią energię z magistrali PCI, jednak wymagają podłączenia do głównego koncentratora USB.
Innym sposobem rozszerzenia złącz USB jest zakup panelu do komputera z portami USB.
Mało złącz usb ? Dokupić hub usb, jednak w przypadku urządzeń przenośnych takich jak tablety lub laptopy warto kupić aktywny, czyli taki z własnym zasilaniem.
Gdy mamy za mało złącz usb warto napewno zaopatrzyć się w hub usb, ale też warto zastanowić się czy wszystkie usb wykożystujemy dobrze, czy np nie trzymamy tam bez sensu pendriva albo kabla do telefonu.
Jeżeli mamy zbyt mało złącz USB warto zastosować HUB USB, który ma więcej wejść USB i świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji. Najlepiej zakupić taki ze standardem USB 3.0 - czyli w najnowocześniejszej i najszybszej wersji przesyłu danych.
Sposobem na małą liczbę złącz USB jest hub, czyli rozdzielacz, który podłączony do portu USB, oferuje więcej wejść.
Jest to rozwiązanie bardzo przydatne, gdy brakuje nam miejsca na kolejne urządzenia, jednak jego wadą pozostaje przepustowość - mimo podłączenia kilku urządzeń jednocześnie, muszą one dzielić przepustowość jednego gniazda USB.
Należy również pamiętać o tym, by kupić hub w tym samym standardzie, co nasze gniazdo USB, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości!
Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakupienie rozgałęziacza USB (tzw. Hub-a). Jest to urządzenie, które powiela posiadane porty USB poprzez użycie jednego portu USB(wykorzystać można również slot PCMCIA).
Standardowe hub-y korzystają z zasilania laptopa. Wiąże się to najczęściej z brakiem możliwości wykorzystania wszystkich portów naraz. Dlatego osobiście polecam rozgałęziacze, które posiadają możliwość podłączenia oddzielnego zasilacza.
Jest to problem wielu laptopów i nie tylko gdyż mamy tam za mało wejść USB.
Należy wtedy kupić specjalny przedłużacz:HUB USB.
Należy kupić taki droższy by długo wytrzymał i nie zrobił nic z komputerem.
HUB USB można kupić tak by pasował do innych wejść.
Oczywiście rozwiązaniem jest Hub USB trzeba tylko pamiętać, że dzielą się one na Huby aktywne(dodatkowo zasilane z sieci energetycznej zasilaczem zewnętrzym) i pasywne owego zasilacza nie posiadające jest to istotne w przypadku podłączania wielu urządzeń pod jedno USB lub urządzenia które wymaga większego natężenia prądu do działania np. niektóre dyski twarde na USB. Maksymalne natężenie prądu w gnieździe USB w standardzie 2.0 to 500mA,oznacza to, że jeżeli na przykład podłączymy do portu hub a do huba dwa urządzenia których pobór wynosi właśnie rzeczone 500mA to bez dodatkowego zasilania z zewnątrz nie będą one działały.
najprostszym rozwiązaniem jest dokupienie HUB'a USB. Jest to tanie i wygodne rozwiązanie dające nam 4 gniazda USB kosztem jednego. Na rynku dostępne są też większe huby (np. 8 portów), lecz wymagają one dodatkowego zasilania sieciowego. Możemy też przerobić na porty USB nasze gniazdo ExpressCard za pomocą specjalnej przejściówki, a u przypadku laptopa z serii biznesowej, podłączyć go do stacji dokującej.
Najprościej podłączać tylko te peryferia, które w danej chwili są używane :)
Z wszelkimi hubami mogą być problemy, choć teoretycznie powinny działać. Wersje bez zasilania mogą mieć problemy z urządzeniami wymagającymi większego poboru prądu (zasilanymi z USB), choć UBB 3.0 ma nieco większą wydajność prądową.
Laptopy rzadko mają złącza PCMCIA, umożliwiające dołożenie portów, tu lepsze będą huby.
Są też inne opcje, jak klawiatury i monitory z dodatkowymi złączami USB. Klawiatury takie były kiedyś w komputerach Apple, do innych rzadko występują, ale można trafić na monitory LCD z USB.
Kupić aktywny/pasywny HUB. I lepiej wydac na niego trochę więcej. Ostatni kupiłam za kilkanaście złotych na Allegro. Chińszczyzna. Działał nawet dobrze, ale obudowa spadała bo - śrubki były za krótkie. Wyrzuciłam, gdy zaczął kopać prądem.
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup HUB'a USB, najlepiej z własnym zasilaniem w celu uniknięcia problemu przy niektórych urządzeniach podłączanych do HUB'a.
Wszystko zależy od tego czy naprawdę potrzebny jest kolejny port/ złącze czy też możemy wykorzystać inny sposób połączenia.
Jeśli nie da się pominąć konieczności posiadania dodatkowego USB wystarczy dokupić rozgałęziacz/ hub lub kartę z dodatkowymi portami.
Jeśli urządzenia do podłączenia obsługują inne możliwości podłączenia niż USB można spróbować połączyć je za pomocą WiFi lub chmury...
Należy kupić rozgałęziacz USB "Hub" umożliwi on dostęp do większej ilość portów USB, a tym samym pozwoli na podłączenie więcej ilość urządzeń za pomocą USB.
HUB USB. Jest wiele ciekawych rozwiązań jedną z nich jest np. podkładka z funkcją HUBA i klawiatury numerycznej ale też są opcje całej klawiatury bezprzewodowo drogie ale dobry patent.
Dla PC najkorzystniej dokupić kartę PC i mieć stałą powiększoną ilość portów USB. Dodatkowo nie wystąpi "dławienie " jednego portu przez większą ilość urządzeń.
Najlepiej zainwestować w HUB USB. Jest to urządzenie o jednym kablu USB (lub gnieździe miniUSB) i z wieloma gniazdami. Rozdziela ono sygnał USB. Najlepiej korzystać z HUBów aktywnych - tj. takich, które są z zasilane z zewnętrznego źródła. Nie ma obaw, że na jakieś urządzenie (lub podzespół w komputerze) zabraknie prądu.
Komentarze
MRAF
Jeżeli nie mamy już wolnych portów USB, możemy dokupić HUB USB, czyli przedłużacz. Lecz warto to zrobić za solidne pieniądze, tak by zakup wytrzymał nam długo, ale też by nie zniszczył naszego sprzętu.
Innym rozwiązaniem jest dokupienie na PCI dodatkowych portów, np. już nawet na USB 3.0
2014-11-05 18:52
wigrywigrywigry
2014-10-31 11:05
Wiktor
2014-12-21 12:02
Wiktor
2014-12-21 12:01
urj291161
2014-11-29 14:41
wigrywigrywigry
Zakupić HUB USB (tzn. "rozgałęziacz") najlepiej ze wsparciem standardu USB 3.0
2014-11-11 10:04
wigrywigrywigry
Należy kupić HUB USB - można znaleźć rozgałęziacz na 2 porty i na więcej, natomiast przy kilku podłączonych urządzeniach USB może być za małe napięcie (są też HUBy-USB z zasilaniem), ale taniej wyjdzie kupić np. 2 x HUB USB po 4 porty. Należy również zwrócić uwagę czy obsługują USB 3.0 (chyba, że nasz laptop/PC obsługuje tylko 2.0 to takie wystarczą).
2014-12-04 20:01
wigrywigrywigry
2014-12-11 14:15
wigrywigrywigry
2014-12-17 01:40
wigrywigrywigry
2014-12-25 15:04
wigrywigrywigry
Podłączamy urządzenie zwane HUB USB.
2014-12-26 13:28
wigrywigrywigry
2014-12-28 19:55
tutajmnieniema
2014-12-21 16:50
wigrywigrywigry
Jeżeli chcemy więcej urządzeń na USB podłączyć to kupić HUB-USB z zasilaniem.
2015-01-06 03:41
Tibi
2014-12-12 16:10
fiat
2014-12-13 19:25
taczo
2014-11-13 22:00
jadwiga
2014-12-27 14:48
Mateo666
2014-12-29 20:27
krzychum1
2014-11-23 18:00
rrafffall
2014-12-04 11:44
marzena_duzy
2014-12-27 14:29
torzba
Jeżeli odpowiedź jest twierdząca jedynym rozwiązaniem jest dokupienie huba USB lub też karty z dodatkowymi portami USB.
W przypadku komputerów stacjonarnych możemy zainwestować w kartę PCI z dodatkowymi portami USB, niektóre płyty główne posiadają również wyjścia USB na 9 PINowe.
W przypadku laptopów jeżeli ma być to to rozwiązanie trwałe najlepiej jest zainwestować w HUB USB na karcie Express card 34.
Kolejnym rozwiązaniem może być również zakupienie stacji dokującej, o ile laptop posiada odpowiednie złącze do wpięcia go.
W obu przypadkach komputera stacjonarnego i laptopa można kupić HU?B na USB - jest to chyba najprostsze rozwiązanie, nie ingerujemy specjalnie w samą konstrukcję sprzętu. Należy zwrócić jednak uwagę aby hub był wyposażony w zasilacz - będzie to szczególnie przydatne gdy pod hub będziemy chcieli podłączyć kilka dysków zewnętrznych, pasywne rozwiązania mogą nie zdać egzaminu, choć są bardziej mobilne.
Ostatnią rzeczą, na która należy zwrócić uwagę jest standard portów USB. W obecnej chwili powoli nie opłaca się już inwestować w HUBy wyposażone w złącza USB 2.0, gdy coraz popularniejsze stają się urządzenia wykorzystujące możliwości USB 3.0. Uważam, że warto dopłacić kilka złoty więcej i zainwestować w rozwiązanie, które może w przyszłości nam przyspieszyć pracę.
autor: torzba
2014-11-09 23:27
WesolyMorswin
...lub skorzystać z rozwiązania tańszego i zainwestować w HUB (rozgałęziacz) USB. Należy przy tym pamiętać, że warto, aby HUB pracował w takim samym standardzie, jak port, do którego jest podłączony (np USB 2.0, USB 3.0 etc). Jest to wydatek rzędu 20-150 złotych, w zależności od klasy takiego urządzenia, źródła jego zasilania (adapter, inny port USB) oraz obsługiwanego standardu USB (1.0/2.0/3.0)
2014-10-30 01:25
Master_Tech
2014-11-10 21:13
Trzcinus
2014-12-23 20:56
altus140PL
2014-11-24 18:58
peterl
2014-11-03 17:02
kallientta
Hub USB (koncentrator USB) – urządzenie komputerowe umożliwiające podłączenie do jednego portu USB więcej urządzeń. Najczęściej są one urządzeniami zewnętrznymi, choć czasem mogą być wbudowane w klawiaturę lub (rzadziej) w monitor lub drukarkę. Urządzenia te w większości mają sterownik podpisany cyfrowo.
Wszystkie huby będące na rynku są kompatybilne ze standardami USB.
Koncentratory różnią się jednak między sobą szybkością transmisji danych. Warto więc zakupić hub, który będzie działał z szybkością co najmniej 100mb/s
Wyróżniamy także huby pasywne (czerpią energię z portu usb) oraz huby aktywne (posiadają własne, zewnętrzne źródło zasilania).
Oprócz hubów istnieją także karty na PCI z wbudowanymi portami USB. Takie karty czerpią energię z magistrali PCI, jednak wymagają podłączenia do głównego koncentratora USB.
Innym sposobem rozszerzenia złącz USB jest zakup panelu do komputera z portami USB.
Źródło- Wikipedia
2014-11-14 22:11
djagacia
2014-11-29 19:26
ann-mary25
2014-12-03 17:54
dorcia_kociaczeq
2014-12-23 21:59
atarowiec
2014-12-25 10:37
Siopa
2014-12-26 14:28
Mateo666
2014-12-29 23:20
o3dori
2015-01-13 07:42
peterl
2014-11-09 17:14
pepers
2014-11-14 21:49
monika123
2015-01-19 08:10
peterl
2014-11-09 14:09
styczensy
2015-01-21 20:33
Nasher
Jest to rozwiązanie bardzo przydatne, gdy brakuje nam miejsca na kolejne urządzenia, jednak jego wadą pozostaje przepustowość - mimo podłączenia kilku urządzeń jednocześnie, muszą one dzielić przepustowość jednego gniazda USB.
Należy również pamiętać o tym, by kupić hub w tym samym standardzie, co nasze gniazdo USB, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości!
2014-11-03 20:05
peterl
2014-11-09 20:28
kubim7485@wp.pl
2014-11-23 22:09
Gozdzik007
2014-12-25 17:12
elem
2014-11-03 23:31
bodyjack
2014-11-03 18:49
T4ris
Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakupienie rozgałęziacza USB (tzw. Hub-a). Jest to urządzenie, które powiela posiadane porty USB poprzez użycie jednego portu USB(wykorzystać można również slot PCMCIA).
Standardowe hub-y korzystają z zasilania laptopa. Wiąże się to najczęściej z brakiem możliwości wykorzystania wszystkich portów naraz. Dlatego osobiście polecam rozgałęziacze, które posiadają możliwość podłączenia oddzielnego zasilacza.
2014-12-03 16:09
Kamtru
Należy wtedy kupić specjalny przedłużacz:HUB USB.
Należy kupić taki droższy by długo wytrzymał i nie zrobił nic z komputerem.
HUB USB można kupić tak by pasował do innych wejść.
2014-12-05 19:16
kranen
2014-11-03 17:36
AdiG.Tech
2014-11-03 21:46
speedman
2014-11-03 22:59
BreakTheSilence
2014-11-12 10:44
tadziuk
Podłączyć dodatkowy śledź z USB do płyty głównej.
Dokupić kartę rozszerzeń na PCI/PCI-e z USB.
2014-11-24 21:02
Nasher
2014-11-24 21:04
lempicki96@o2.pl
2014-12-04 16:17
RamaRang
Z wszelkimi hubami mogą być problemy, choć teoretycznie powinny działać. Wersje bez zasilania mogą mieć problemy z urządzeniami wymagającymi większego poboru prądu (zasilanymi z USB), choć UBB 3.0 ma nieco większą wydajność prądową.
Laptopy rzadko mają złącza PCMCIA, umożliwiające dołożenie portów, tu lepsze będą huby.
Są też inne opcje, jak klawiatury i monitory z dodatkowymi złączami USB. Klawiatury takie były kiedyś w komputerach Apple, do innych rzadko występują, ale można trafić na monitory LCD z USB.
2014-12-05 15:24
wiechk@op.pl
2014-12-21 12:40
sq2ftl
2014-11-03 16:57
jaszaozw
2014-11-10 01:10
DJJOKER
2014-11-10 15:56
ManJuta
2014-11-11 21:18
Piotrek124
2014-11-12 18:32
zgnieciona
2014-11-23 20:07
zgnieciona
2014-11-23 21:41
RedFox
2014-11-30 18:50
Bajo
2014-12-01 07:51
ziutwil
2014-12-03 13:51
MasajX
2014-12-03 14:23
ppawlowski
2014-12-05 15:12
przemulala
2014-12-05 19:00
pwmichael
2014-12-21 13:54
Andrzej
Jeśli nie da się pominąć konieczności posiadania dodatkowego USB wystarczy dokupić rozgałęziacz/ hub lub kartę z dodatkowymi portami.
Jeśli urządzenia do podłączenia obsługują inne możliwości podłączenia niż USB można spróbować połączyć je za pomocą WiFi lub chmury...
2014-12-21 18:10
alal2101
2014-12-27 14:26
stobis
2014-12-29 19:57
LoPer
2015-01-05 14:35
mackob04
2014-11-05 19:59
DaGa48
2014-11-23 18:57
marekzajaczkowski7
2014-12-21 15:11
majonez934
2014-12-21 15:15
wasabi_piotr
2014-12-21 15:15
lepi01
2014-12-21 17:40
bart2001
2014-12-21 17:43
gruhanh@interia.pl
2014-12-21 18:13
bielam
2014-12-22 13:15
bacas
2014-12-23 21:17
maciej@kosmowski.net.pl
2014-12-24 00:46
Zaplle
2014-12-24 15:22
karino
2014-12-26 18:44
yanosh
2014-12-27 08:10
Nektri
2014-12-27 08:41
Stelmek
2014-12-27 13:49
mwanielista25@gmail.com
2014-12-30 19:29