Screen ustawiania punktu montowania w systemie Linux Ubuntu.
Aby przeinstalować system można to zrobić na kilka sposobów:
Przykładowo to metoda przez Recovery. Odzyska to system operacyjny w urządzeniu do stanu pierwotnego, czyli tego który był przy kupnie sprzętu. To bardzo dobry wybór dla tych, którzy nie mają czasu ani chęci na ponowną instalację sterowników, a nawet dla niedoświadczonych użytkowników.
Innym sposobem jest ponowna instalacja systemu, czy to Linux czy Windows. W każdym przypadku jest tak samo.
1. Uruchamiamy komputer z nośnika, na którym jest instalator systemu,
2. Uruchamiamy instalator,
3. Akceptujemy wszelkie licencje,
4. Jeżeli jest to Windows, to wpisujemy nasz klucz produktu,
5. Wybieramy instalację niestandardową,
6. Tworzymy odpowiedni podział dysków dla siebie
Uwaga:
Dla systemu Windows od 7 w górę akceptujemy koniecznie chęć stworzenia dodatkowej partycji na pliki systemowe.
W systemie Linux musimy ustawić punkt ( / ) montowania.
7. Następnie system powinien się już instalować.
8. Instalujemy wszelkie sterowniki i programy
Włożyć płytkę instalacyjną systemu, wybrać partycję, na której znajduje się obecny system i zainstalować ponownie. Należy pamiętać, że zostaną usunięte wszystkie dane z tej partycji.
Uruchomić nową instalację z nośnika DVD, wcześniej przygotowanego nośnika USB, USB HDD lub nośnika sieciowego PXE.... ale to tylko po zakupie nowego sprzętu. Bo po zainstalowaniu całego systemu i niezbędnych programów wraz z aktualizacjami zrobić pełną kopię zapasową, którą następnym razem przywróci się w mgnieniu oka.
Aby przeinstalować sysytem operacyjny należy usunąć, a następnie ponownie zainstalować dany system.
Można to zrobić za pomocą funkcji recovery, lub też z nośnika typu pendrive czy płyta dvd.
Po pierwsze należy zastanowić się nad tym czy poradzimy sobie z możliwymi problemami, które mogą pojawić się podczas reinstalacji systemu. Jeżeli nie czujemy się pewnie, należy zlecić to zadanie specjaliście.
W przypadku kiedy system posiada partycję odzyskiwania "recovery" i chcemy z niej skorzystać należy zasięgnąć do instrukcji użytkownika dla danej marki sprzętu aby dowiedzieć się w jaki sposób uruchomić tą opcję.
Jeżeli chcemy samodzielnie przeinstalować system operacyjny za pomocą nośnika należy wykonać kilka kroków poprzedzających samą instalację:
- jeśli to możliwe zrobić kopię zapasową ważnych danych znajdujących się na dysku komputera,
- sprawdzić czy komputer spełnia wymagania sprzętowe dla nowego systemu operacyjnego,
- przygotować nośnik danych z nowym systemem operacyjnym - usb, płyta CD/DVD,
- zarezerwować czas potrzebny do przeprowadzenia reinstalacji około 1h,
- (opcjonalnie ale zalecane) przygotować nośnik ze sterownikami sprzętu dla nowego systemu operacyjnego.
Kiedy wszystko mamy gotowe można przystąpić do działania. Całość operacji można podzielić na parę kroków:
- ustawienie priorytetu bootowania systemu w BIOS/UEFI - aby wejść w ustawienia podczas uruchamiania komputera należy wcisnąć odpowiedni klawisz, zazwyczaj jest to DEL lub F2 jednak może się on różnić dla różnych komputerów. Po wejściu do systemu bios/uefi należy wybrać opcję bootowania i ustawić jako najwyższy priorytet napęd na którym znajduje się kopia nowego systemu operacyjnego (boot.jpg). Po ustawieniu odpowiednich priorytetów zapisujemy zmiany i restartujemy komputer,
- Po ponownym uruchomieniu powinien zostać załadowany program rozruchowy nowego systemu, na którym będą wyświetlane odpowiednie opcje. Np dla systemów linux oprócz instalacji można wybrać opcję wypróbowania systemu bez instalacji tzw live preview (ubuntu_instalator.png). Dla systemów windows mamy opcję zainstalowania "świeżej" wersji systemu która usunie całkowicie poprzednią wersję wraz z danymi lub opcję naprawy istniejącej instalacji systemu, która postara się naprawić istniejący już zainstalowany dzięki temu nie traci się danych (win8_instalator.png) ,
- Po wyborze interesującej nas opcji zostaniemy przeniesieni na ekran wyboru dysku na którym ma być zainstalowany nowy system. W tym kroku można też zmienić układ i rozmiar partycji systemowych. Dla systemu windows wybieramy partycję na której ma zostać zainstalowany system z listy (win8_partycje.PNG). Dla systemów linux (ubuntu_partycje.jpg) mamy do wyboru opcję zainstalowania obok windows (zainstaluje drugi system operacyjny na komputerze), wyczyszczenia komputera i zainstalowania systemu oraz opcję własnych ustawień (tylko zaawansowani użytkownicy) Dokonywanie zmian w tym obszarze zaleca się jednak pozostawić specjaliście,
- Po wybraniu partycji instalator zaczyna właściwą pracę. Podczas procesu instalacji mogą pojawić się pytania o nazwę użytkownika, hasło, układ klawiatury, strefę czasową itp. Należy wszystko wypełniać zgodnie z instrukcjami
- Po zakończeniu instalacji następuje pierwszy rozruch systemu. Należy upewnić się, czy system wykrył wszystkie dostępne urządzenia. Zaleca się aktualizację sterowników poprzez pobranie nowych ze stron internetowych producentów sprzętu.
To by było na tyle. Dzisiaj instalatory systemu są naprawdę przyjazne dla użytkownika i proste w obsłudze. Jeżeli nie robi się nic niestandardowego to bardzo ciężko coś zepsuć podczas tego procesu. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujemy się do tej operacji poprzez czytanie artykułów, for internetowych, blogów to sukces jest gwarantowany. Praktyka czyni mistrza, po kilku przeprowadzonych reinstalacjach można robić to z zamkniętymi oczami :)
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie: Czy to konieczne? Być może wystarczy wyczyścić system programami typu ADWcleaner, combofix i wróci on do swojej dawnej sprawności.
Jeżeli jednak uznamy, że konieczna jest reinstalacja systemu to mamy dwie możliwości:
1) Jeżeli mamy komputer z partycją recovery możemy przy włączaniu komputera wejść do instalatora i odzyskać w ten sposób czysty Windows. W komputerach różnych marek wchodzenie do partycji recovery wygląda inaczej więc najlepiej wyszukać w internecie jak to zrobić. Ale UWAGA: odzyskiwanie systemu z partycji recovery kasuje wszystkie dane z partycji systemowej!
2) Instalacja z płyty. Jeżeli nasz komputer nie uruchamia się automatycznie z płyty instalacyjnej musimy uważnie popatrzeć na napisy pojawiające się w BIOSie. Najczęściej jest tam informacja jak wejść w "Boot menu" zazwyczaj jest to klawisz F12 lub F10. Po wejściu w menu Bootowania wybieramy napęd CD/DVD i wtedy zamiast naszego systemu uruchamia nam się instalator Windows. Jeżeli nie sformatujemy dysku podczas instalacji zazwyczaj jest możliwe zachowanie naszych danych.
Jeszcze raz powtórzę: reinstalacja systemu jest ostatecznością, nie ma potrzeby robić tego rutynowo. Wystarczy utrzymywać system na bieżąco w dobrym stanie lub w razie potrzeby wyczyścić go z programów śmieciowych.
1. Uruchamiamy komputer z nośnika, na którym jest instalator systemu,
2. Uruchamiamy instalator,
3. Akceptujemy wszelkie licencje,
4. Jeżeli jest to Windows, to wpisujemy nasz klucz produktu,
5. Wybieramy instalację niestandardową,
6. Tworzymy odpowiedni podział dysków dla siebie
7. Następnie system powinien się już instalować.
8. Instalujemy wszelkie sterowniki i programy
Nie wydaje się to takie trudne ale gdy nie macie zbytniej wiedzy należy poszukać dokładnych poradników w internecie jeżeli chcecie to zrobić samodzielnie.
Można zastosować funkcje Recovery, która jest dostarczana przez wielu producentów laptopów, która jest wygodna. Warto też przy tej funkcji zrobić sobie kopie dysku czy to na zwykłych CD czy też odpowiednie oprogramowanie. Np. program Ghost daje możliwość nam zrobienia kopi danej partycji np. systemowej lub całego dysku i wrzucenie go do 1 pliku. Odzyskiwanie systemu z takiego pliku jest o wiele prostsze niż instalowanie na nowo całego systemu :)
"przeinstalowac" sugeruje iż aktualnie sysem jest juz zainstalowany, brak wskazania na jaki wymaga uniwersalnej odpowiedzi.
trzeba dysponowac nosnikiem zawierajacym system operacyjny ktory chcemy przeinstalowac. (cd/dvd/usb lub poprzez siec)
uruchomic komputer uzywajac tego nosnika "boot from CD/DVD", "boot from usb", "boot from PXE",
po uchomieniu instalacji wykonywac polecenia na ekranie.
natomiast jesli chodzi o tylko system windows, to o ile system jeszcze dziala, to mozna z nosnika wytartowac instalacje w srodowisku windows. jesli to nie zadiala to mozna wystartowac instalacje uzywajac odpowienich opcji BIOS.
Zrobić kopie zapasowa katalogu uzytkownika i wszystkich danych. Sciagnac sterowniki ze strony producenta w najnowszych wersjach. Zainstalowac czysty system operacyjny, zainstlowac sterowniki i oprogramowanie, skopiować dane z kopii zapasowej.
Oczywiscie mozna bawic sie w recovery ale w gratisie dostajemy mase niepotrzebnego oprogramowania.
1) Zaopatrzenie się w kopie systemu operacyjnego (najlepiej na płycie cd/dvd)
2) Ustawienie First Boot Device (pierwszego urządzenia, z którego będziemy bootować)
3) Podczas uruchomienia komputera w odpowiednim momencie nacisnąć dowolny klawisz
4) Przejść przez kreator instalatora sytemu windows (komunikaty są dość czytelne dla normalnego użytkownika)
Ewentualnie poradzić się specjalisty. Technik informatyk powinien wystarczyć. Czyli ktoś taki jak ja :)
ta sama procedura co przy instalacji nowego systemu, włączamy komputer, wkładamy płytę do napędu, wybieramy opcję uruchom z nośnika i instalujemy, operacja jest dziecinnie prosta
1. Na uruchomionym sprzęcie włożyć płytę z systemem
2. Uruchomić na nowo sprzęt klikając na początku w dowolny klawisz by uruchomić start płyty
3. Następnie wybrać opcje zainstalowania systemu operacyjnego
Przy włączaniu systemu należy nacisnąć klawisz DEL i w biosie zmienić na bootowanie z płyt CD, następnie włożyć do napędu CD-ROM płytę z nagranym windowsem i postępować zgodnie z instrukcja pojawiająca się na ekranie.
Witam!
Większość wyżej wymienionych odpowiedzi jest skomplikowana, jednak ja spróbuję to wytłumaczyć dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy technicznej.
Reinstalacja systemu wygląda różnie dla poszczególnych systemów. Mimo to, wszystko zaczyna się od BIOSu (ekranik przy starcie komputera). Podczas uruchamiania systemu klikamy w przycisk F11(najczęściej). Wybieramy nośnik, na którym mamy obraz nowego systemu(dla płyty - DVD-Rom). Dalej postępujemy według instrukcji na ekranie. Zwykle funkcja ta będzie zwana "Refresh PC".
jeżeli na komputerze mamy kilka systemów operacyjnych, to wchodzimy na jeden z nich (nie ten, który chcemy przeinstalować), usuwamy partycję z błędnym systemem i instalujemy go od nowa. Jeśli natomiast jest to jedyny system, to śmiało możemy zrobić format i instalować od nowa. Tylko pamiętaj o kopi zapasowej ważnych plików!
Komentarze
MRAF
Aby przeinstalować system można to zrobić na kilka sposobów:
Przykładowo to metoda przez Recovery. Odzyska to system operacyjny w urządzeniu do stanu pierwotnego, czyli tego który był przy kupnie sprzętu. To bardzo dobry wybór dla tych, którzy nie mają czasu ani chęci na ponowną instalację sterowników, a nawet dla niedoświadczonych użytkowników.
Innym sposobem jest ponowna instalacja systemu, czy to Linux czy Windows. W każdym przypadku jest tak samo.
1. Uruchamiamy komputer z nośnika, na którym jest instalator systemu,
2. Uruchamiamy instalator,
3. Akceptujemy wszelkie licencje,
4. Jeżeli jest to Windows, to wpisujemy nasz klucz produktu,
5. Wybieramy instalację niestandardową,
6. Tworzymy odpowiedni podział dysków dla siebie
Uwaga:
Dla systemu Windows od 7 w górę akceptujemy koniecznie chęć stworzenia dodatkowej partycji na pliki systemowe.
W systemie Linux musimy ustawić punkt ( / ) montowania.
7. Następnie system powinien się już instalować.
8. Instalujemy wszelkie sterowniki i programy
Pozdrawiam, MRAF
2014-11-05 19:47
Wiktor
2014-12-22 22:08
Wiktor
2014-12-22 22:08
urj291161
2014-11-30 15:22
urj291161
2014-11-30 15:23
wigrywigrywigry
2014-11-02 13:01
wigrywigrywigry
Reinstalacja systemu w przypadku Windows XP, w przypadku nowszych systemów korzystamy z opcji Recovery. W Windows 8 korzystamy z opcji "Napraw".
2014-12-04 19:07
wigrywigrywigry
2014-12-17 01:34
wigrywigrywigry
2014-12-28 19:39
Tibi
2014-12-12 16:18
taczo
2014-11-14 22:26
wigrywigrywigry
2015-01-06 03:18
taczo
2014-12-14 11:56
rrafffall
2014-12-09 12:42
jadwiga
2014-12-28 11:18
atarowiec
2014-11-03 18:17
marzena_duzy
2014-12-29 23:24
o3dori
2015-01-13 07:46
djagacia
2014-11-09 07:46
Master_Tech
2014-11-10 21:52
djagacia
2014-11-29 19:24
ann-mary25
2014-12-06 12:17
monika123
2015-01-19 08:07
peterl
2014-11-08 16:18
styczensy
2015-01-21 20:35
peterl
2014-11-08 23:21
peterl
2014-11-09 10:02
peterl
2014-11-09 16:12
kubim7485@wp.pl
2014-11-23 22:10
kallientta
Można to zrobić za pomocą funkcji recovery, lub też z nośnika typu pendrive czy płyta dvd.
2014-11-24 17:53
hajs
W przypadku kiedy system posiada partycję odzyskiwania "recovery" i chcemy z niej skorzystać należy zasięgnąć do instrukcji użytkownika dla danej marki sprzętu aby dowiedzieć się w jaki sposób uruchomić tą opcję.
Jeżeli chcemy samodzielnie przeinstalować system operacyjny za pomocą nośnika należy wykonać kilka kroków poprzedzających samą instalację:
- jeśli to możliwe zrobić kopię zapasową ważnych danych znajdujących się na dysku komputera,
- sprawdzić czy komputer spełnia wymagania sprzętowe dla nowego systemu operacyjnego,
- przygotować nośnik danych z nowym systemem operacyjnym - usb, płyta CD/DVD,
- zarezerwować czas potrzebny do przeprowadzenia reinstalacji około 1h,
- (opcjonalnie ale zalecane) przygotować nośnik ze sterownikami sprzętu dla nowego systemu operacyjnego.
Kiedy wszystko mamy gotowe można przystąpić do działania. Całość operacji można podzielić na parę kroków:
- ustawienie priorytetu bootowania systemu w BIOS/UEFI - aby wejść w ustawienia podczas uruchamiania komputera należy wcisnąć odpowiedni klawisz, zazwyczaj jest to DEL lub F2 jednak może się on różnić dla różnych komputerów. Po wejściu do systemu bios/uefi należy wybrać opcję bootowania i ustawić jako najwyższy priorytet napęd na którym znajduje się kopia nowego systemu operacyjnego (boot.jpg). Po ustawieniu odpowiednich priorytetów zapisujemy zmiany i restartujemy komputer,
- Po ponownym uruchomieniu powinien zostać załadowany program rozruchowy nowego systemu, na którym będą wyświetlane odpowiednie opcje. Np dla systemów linux oprócz instalacji można wybrać opcję wypróbowania systemu bez instalacji tzw live preview (ubuntu_instalator.png). Dla systemów windows mamy opcję zainstalowania "świeżej" wersji systemu która usunie całkowicie poprzednią wersję wraz z danymi lub opcję naprawy istniejącej instalacji systemu, która postara się naprawić istniejący już zainstalowany dzięki temu nie traci się danych (win8_instalator.png) ,
- Po wyborze interesującej nas opcji zostaniemy przeniesieni na ekran wyboru dysku na którym ma być zainstalowany nowy system. W tym kroku można też zmienić układ i rozmiar partycji systemowych. Dla systemu windows wybieramy partycję na której ma zostać zainstalowany system z listy (win8_partycje.PNG). Dla systemów linux (ubuntu_partycje.jpg) mamy do wyboru opcję zainstalowania obok windows (zainstaluje drugi system operacyjny na komputerze), wyczyszczenia komputera i zainstalowania systemu oraz opcję własnych ustawień (tylko zaawansowani użytkownicy) Dokonywanie zmian w tym obszarze zaleca się jednak pozostawić specjaliście,
- Po wybraniu partycji instalator zaczyna właściwą pracę. Podczas procesu instalacji mogą pojawić się pytania o nazwę użytkownika, hasło, układ klawiatury, strefę czasową itp. Należy wszystko wypełniać zgodnie z instrukcjami
- Po zakończeniu instalacji następuje pierwszy rozruch systemu. Należy upewnić się, czy system wykrył wszystkie dostępne urządzenia. Zaleca się aktualizację sterowników poprzez pobranie nowych ze stron internetowych producentów sprzętu.
To by było na tyle. Dzisiaj instalatory systemu są naprawdę przyjazne dla użytkownika i proste w obsłudze. Jeżeli nie robi się nic niestandardowego to bardzo ciężko coś zepsuć podczas tego procesu. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujemy się do tej operacji poprzez czytanie artykułów, for internetowych, blogów to sukces jest gwarantowany. Praktyka czyni mistrza, po kilku przeprowadzonych reinstalacjach można robić to z zamkniętymi oczami :)
2014-11-03 19:08
ITjohn
Jeżeli jednak uznamy, że konieczna jest reinstalacja systemu to mamy dwie możliwości:
1) Jeżeli mamy komputer z partycją recovery możemy przy włączaniu komputera wejść do instalatora i odzyskać w ten sposób czysty Windows. W komputerach różnych marek wchodzenie do partycji recovery wygląda inaczej więc najlepiej wyszukać w internecie jak to zrobić. Ale UWAGA: odzyskiwanie systemu z partycji recovery kasuje wszystkie dane z partycji systemowej!
2) Instalacja z płyty. Jeżeli nasz komputer nie uruchamia się automatycznie z płyty instalacyjnej musimy uważnie popatrzeć na napisy pojawiające się w BIOSie. Najczęściej jest tam informacja jak wejść w "Boot menu" zazwyczaj jest to klawisz F12 lub F10. Po wejściu w menu Bootowania wybieramy napęd CD/DVD i wtedy zamiast naszego systemu uruchamia nam się instalator Windows. Jeżeli nie sformatujemy dysku podczas instalacji zazwyczaj jest możliwe zachowanie naszych danych.
Jeszcze raz powtórzę: reinstalacja systemu jest ostatecznością, nie ma potrzeby robić tego rutynowo. Wystarczy utrzymywać system na bieżąco w dobrym stanie lub w razie potrzeby wyczyścić go z programów śmieciowych.
2014-11-03 13:13
bodyjack
2. Za pomocą programu Norton Ghost i przywrócić cała partycję
3. Przeinstalować system z plyty
2014-11-03 22:13
Kamtru
2. Uruchamiamy instalator,
3. Akceptujemy wszelkie licencje,
4. Jeżeli jest to Windows, to wpisujemy nasz klucz produktu,
5. Wybieramy instalację niestandardową,
6. Tworzymy odpowiedni podział dysków dla siebie
7. Następnie system powinien się już instalować.
8. Instalujemy wszelkie sterowniki i programy
Nie wydaje się to takie trudne ale gdy nie macie zbytniej wiedzy należy poszukać dokładnych poradników w internecie jeżeli chcecie to zrobić samodzielnie.
2014-12-05 22:57
LoPer
2015-01-05 15:21
frodo147
2014-11-03 12:04
Przemo9634
2014-11-03 12:44
kaowuael
2014-11-03 12:49
he3r0
trzeba dysponowac nosnikiem zawierajacym system operacyjny ktory chcemy przeinstalowac. (cd/dvd/usb lub poprzez siec)
uruchomic komputer uzywajac tego nosnika "boot from CD/DVD", "boot from usb", "boot from PXE",
po uchomieniu instalacji wykonywac polecenia na ekranie.
natomiast jesli chodzi o tylko system windows, to o ile system jeszcze dziala, to mozna z nosnika wytartowac instalacje w srodowisku windows. jesli to nie zadiala to mozna wystartowac instalacje uzywajac odpowienich opcji BIOS.
2014-11-03 13:21
Whiteface
Oczywiscie mozna bawic sie w recovery ale w gratisie dostajemy mase niepotrzebnego oprogramowania.
2014-11-03 21:30
AdiG.Tech
2) Ustawienie First Boot Device (pierwszego urządzenia, z którego będziemy bootować)
3) Podczas uruchomienia komputera w odpowiednim momencie nacisnąć dowolny klawisz
4) Przejść przez kreator instalatora sytemu windows (komunikaty są dość czytelne dla normalnego użytkownika)
Ewentualnie poradzić się specjalisty. Technik informatyk powinien wystarczyć. Czyli ktoś taki jak ja :)
2014-11-03 21:35
D_C
2014-11-08 12:28
Damis
2. Uruchomić na nowo sprzęt klikając na początku w dowolny klawisz by uruchomić start płyty
3. Następnie wybrać opcje zainstalowania systemu operacyjnego
2014-11-14 11:19
grey277
2014-11-14 11:28
zgnieciona
2014-11-23 21:37
ziutwil
2014-12-03 14:37
T4ris
Większość wyżej wymienionych odpowiedzi jest skomplikowana, jednak ja spróbuję to wytłumaczyć dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy technicznej.
Reinstalacja systemu wygląda różnie dla poszczególnych systemów. Mimo to, wszystko zaczyna się od BIOSu (ekranik przy starcie komputera). Podczas uruchamiania systemu klikamy w przycisk F11(najczęściej). Wybieramy nośnik, na którym mamy obraz nowego systemu(dla płyty - DVD-Rom). Dalej postępujemy według instrukcji na ekranie. Zwykle funkcja ta będzie zwana "Refresh PC".
2014-12-03 16:00
lempicki96@o2.pl
2014-12-04 17:16
bacas
2014-12-23 21:33
iwabialczak
2014-12-28 12:02
wr.robert
2014-12-28 13:08
sebakinga
2014-12-30 13:01