Głośniki zewnętrzne to te, które stoją sobie na biurku czy też mamy na uszach. Jakby nie patrzeć, słuchawki to też głośniki.
By je podłączyć można wykorzystać już wbudowaną kartę dźwiękową. Zazwyczaj jest to zielone gniazdo mini-jack, lub też oznaczone głośnikiem/słuchawkami.
Jeżeli nie możemy tego zrobić, to warto zaopatrzyć się w zewnętrzną kartę dźwiękową.
Inną możliwością jest skorzystanie z technologii Bluetooth lub WiFi, a nawet USB.
Do zielonego mini jacka lub innego koloru oprócz różowego, jeżeli laptop ma tylko wejście na słuchawki zintegrowane w jednym gnieździe. Można też za pomocą USB lub Bluetooth a nawet WiFi.
Zależnie od sprzętu jaki podłączamy
1) Głośniki zewnętrzne z kablem z końcówką mini-jack podłączamy z reguły do zintegrowanej karty dźwiękowej, w przypadku głośników usb analogicznie do gniazda usb
2) głośniki bluetooth należy sparować z komputerem (Oczywiście jeśli laptop nie posiada modułu bluetooth, można zainstalować w nim przenośny moduł bluetooth usb)
Do wyjścia Jack 3.5mm zwykle oznaczonego zielonym kolorem, lub druga opcja głosniki bezprzewodowe poprzez bluetooth lub dla bardziej zaawansowanych poprzez strumieniowe przesyłanie danych.
Są dwie metody podłączania głośników zewnętrznych. Tradycyjnie jest to metoda podłączenia za pomocą kabelka audio jack-jack, gdzie urządzeniem źródłowym jest na przykład tablet/laptop, a urządzeniem wyjścia dźwięku głośnik. Głośnik podłącza się wtedy do wyjścia audio urządzenia źródłowego.
Nowe głośniczki są w stanie łączyć się z tabletem i laptopem bezprzewodowo, za pomocą technologii Bluetooth i tak też przesyłać dźwięk. Jakość dźwięku w niektórych przypadkach może być nieznacznie niższa niż w przypadku połączenia przewodowego, co da się usłyszeć zwłaszcza przy plikach cechujących się wysokim bitratem (a co za tym idzie jakością).
Sytuacja jest dość analogiczna przy podłączaniu głośników/słuchawek jak przy podłączaniu mikrofonu i mamy następujące możliwości:
1) Zazwyczaj laptopy wyposażone są w w porty mini-Jack oznaczone słuchawkami i mikrofonem (kolor różowy zarezerwowany jest dla mikrofonów, zielony dla słuchawek/głośników) Najszybszą metodą jest podłączenie głośników pod zielone gniazdo oznaczone słuchawkami. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że laptop posiada tylko 1 gniazdo multifunkcyjne do którego podłączamy i mikrofon i słuchawki i w ustawieniach możemy zmienić rodzaj portu.
2) Możemy również skorzystać z głośników wyposażonych w porty USB i w ten sposób przesłać dzwięk do głośników, które umożliwiają taką funckję.
3) Trzecią chyba najwygodniejszą opcją są urządzenia korzystające z komunikacji Bluetooth. Jednak w tym wypadku laptop musi być wyposażony w taki rodzaj komunikacji. Parujemy urządzenia i automatycznie Windows wykrywa, że są to słuchawki/głośnik lub zestaw głośnomówiący dzięki temu bez plątaniny kabli słuchamy ulubionej muzyki na odległość.
4) W sprzedaży są też zestawy korzystające z połączeń wifi.
5) Niektóre laptopy są również wyposażone w optyczne gniazdo S/PDIF, do którego możemy podłączyć zestawy głośników lub amplituner z głośnikami.
6) Za pomocą kabla HDMI - w przypadku kin domowych itp.
Jeżeli laptop nie posiada wbudowanego portu Mini-Jack będziemy zmuszeni dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową pod USB z wyjściami Mini-Jack i wówczas przez tą kartę możemy podłączyć nasze zewnętrzne głośniki.
W ostateczności jeżeli jest to laptop z serii biznesowych np. Lenovo ThinkPad wyposażony w port do dokowania go w stacji dokującej. Możemy podłączyć laptopa pod stację i skorzystać z dodatkowych gniazd Mini-Jack, znajdujących się w niej. W ten sposób obejdziemy problem z brakiem gniazd lub karty dźwiękowej.
Najczęściej w przypadku połączenia kablowego będziemy musieli posiadać jeden z następujących kabi:
Głośniki zewnętrzne = słuchawki lub głośniki stojące na biurku - podłączane przez kabel.
Podłączamy je do wyjścia Audio w naszym smartfonie/tablecie/PC
Jeżeli mamy głośniki beprzewodowe na NFC/Bluetooth musimy najpierw włączyć (uaktywnić) taką opcję w naszym sprzęcie multimedialnym. Jest to zazwyczaj bardzo proste i do musimy przejść do ustawień.
Głośniki zewnętrzne można podłączyć do urządzenia Lenovo na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest podłączenie poprzez wejście audio mini-jack. Drugim sposobem, niewymagającym podłączenia zewnętrznych głośników do prądu, jest złącze USB, które pozwala na skorzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji zarówno głośników jak i Laptopa lub Tabletu Lenovo. Ostatnim, najciekawszym, najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest podłączenie głośników poprzez bezprzewodową komunikację Bluetooth, dzięki której uzyskujemy wysokiej jakości dźwięk stereo bez użycia zbędnych i źle wyglądających kabli.
Postępujemy tak samo, jak w przypadku http://lenovotechzone.pl/800734-Jak-podlaczyc-dodatkowy-mikrofon-?order=popular Jednak tym razem do podłączenia używamy zielonego portu (również oznaczonego symbolem słuchawek.
Występują również głośniki, które używają przeróżnych form komunikacji, m.in. Bluetooth. Instrukcja postępowania z tym rodzajem głośników(lub słuchawek) jest szczegółowo opisana w instrukcji producenta dołączonej do produktu lub na stronie internetowej
Jeśli posiadamy dobrej jakości zintegrowaną kartę dźwiękową (co jest raczej rzadkością), możemy skorzystać ze standardowego złącza typu jack.
Inną możliwością jest zakup głośników podłączanych przez USB, które posiadają osobny układ dźwiękowy, który prawdopodobnie zapewnia wyższą jakość przetwarzania niż układ OEM-owy. Ponadto zamiast dwóch konwersji C/A -> A/C (A - sygnał analogowy; C - cyfrowy), będziemy mieć do czynienia z pojedynczą konwersją C/A, dokonywaną przez same głośniki. Im więcej konwersji, tym bardziej ucierpi na tym jakość odtwarzanego dźwięku.
Istnieje również możliwość przesyłania cyfrowego sygnału bezpośrednio z komputera, np. po łączu Bluetooth lub Wi-Fi do specjalnego adaptera, podpiętego bezpośrednio do głośników (lub z pominięciem adaptera, jeśli głośniki dysponują odpowiednią metodą łączności). Efekt będzie podobny do opisanego wyżej, z tym, że zyskujemy bezprzewodowość.
Audiofil może zakupić specjalną, zewnętrzną kartę dźwiękową lub tzw. DAC (Digital to Audio Converter) wysokiej jakości. Są to kosztowne zabawki dla tych, którzy twierdzą, że potrafią wychwycić pojedyncze nuty melodii ;)
Najpierw do gniazdka sieciowego! Potem do urządzenia emitującego dźwięk: czy jest to laptop czy komputer. Z reguły są 2 sposoby podłączania albo kablem mini jack albo poprzez bluetooth
Najfajniejszym obecnie rozwiązaniem są głośniki lub słuchawki podłączane bezprzewodowo poprzez bluetooth, są uniwersalne i pasują do sparowania z każdym laptopem, tabletem oraz smartfonem, nie ograniczają nas kable, instalacja jest bajecznie prosta, a dźwięk jest wysokiej jakości i możemy zabrać taki głośnik lub słuchawkę wszędzie, ponieważ posiadają wbudowane akumulatory, a ładować możemy je za pomocą usb . Alternatywą są urządzenia podłączane poprzez usb, które również nie potrzebują oddzielnego zasilania sieciowego, głośnik podłączany wejściem usb zasila się z tego właśnie wejścia. Różnica jest taka, że urządzenie podłączane przez bluetooth działa bezprzewodowo i tylko do ładowania akumulatora potrzebuje złącza usb, natomiast urządzenie podłączane poprzez usb musi być podłączone pod to wejście, by mogło grać, czyli dynda nam kabel :) Ostatnią grupą urządzeń dających nam dźwięk do ucha, są podłączane poprzez jack 3,5mm. W tym wypadku słuchawki nie potrzebują zasilania oddzielnego, jednak kabel jack ogranicza nasze ruchy, natomiast głośniki potrzebują oddzielnego podłączenia do sieci 230V w celu zasilania oraz poprzez jack 3,5mm by dźwięk dotarł do nich strumieniem, ta mocna grupa trzyma nas na kablu jak sznur Gleipnir wilka Fenrira. :) Choose your solution!
głośniki wtykamy do odpowiedniego gniazda mini-jack. zwykle jest ono zielone, lecz może też być oznaczone słuchawkami, a w przypadku urządzeń przenośnych może być to gniazdo współdzielone głośniki/mikrofon. W tej sytuacji będzie to jedyne gniazdo.
Jeśli dalej nie wiecie gdzie podłączyć głośniki, wo wetknijcie je tam, gdzie zwykle podpinacie słuchawki.
Jeżeli w naszym urządzeniu nie ma gniazda mini-jack musimy dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową i podłączyć ją do USB lub ExpressCard.
W przypadku głośników nieprzeznaczonych do obsługi komputerów możemy zamiast wtyczki mini-jack spotkać wtyczkę jack, tak zwane "czincze", lub jeszcze inne złącza. Dokupienie pasującej przejściówki nie powinno być problemem, a jeżeli jesteśmy cierpliwi, to nawet możemy zlutować własną.
W przypadku głośników o małej mocy możemy już puszczać muzykę. Te nieco większe wymagają dodatkowego zasilania z USB, albo nawet z sieci elektrycznej.
Tak samo jak z słuchawkami bądź mikrofonem jest to proste działanie.Wystarczy że podłączymy je do wejścia tak zwanego mini-jack albo do innego czyli np. USB bądź karty dźwiękowej.Czasami po prostu wystarczy podłączyć je przez Bluetooth
Generalnie większość głośników (tak jak i słuchawki) podłączymy do gniazda słuchawkowego jack (lub mini jack), oznaczonych kolorem zielonym i ikoną słuchawek nausznych. Są także inne możliwości: poprzez usb lub bluetooth.
Głośniki zewnętrzne czy to przypadku laptopa bądź standardowego PC zawsze podłączamy w wejście tzw. jack 3,5 mm (minijack) takie zazwyczaj występują w sprzęcie komputerowym. Oznaczone rysunkiem słuchawek bądź kolorem zielonym.
Głośniki zewnętrzne podłączamy zazwyczaj kablem z wtyczką jack, do jednego z wyjść (taka okrągła dziura, najczęściej w kolorze zielonym lub z wypukłością w kształcie słuchawek) w laptopie lub tablecie.
W przypadku gdy nasz głośnik posiada Bluetooth to możemy go "sparować" z naszym urządzeniem.
głośniki mają standardowe wyjście 3,5mm, podłączamy je zamiast słuchawek. Niektóre nie potrzebują nawet dodatkowego zasilania.
Są też głośniki działające przez bluetooth, wystarczy w opcjach bluetooth urządzenia sparować z głośnikiem i od tego czasu głośniki będą łączyć się automatycznie i dźwięk będzie przesyłany na nie bezprzewodowo.
Inna opcja to głośniki NFC:)
Zależy od sprzętu, do którego podłączamy i który podłaczamy. Po pierwsze warto zawsze przeczytać instrukcje. Zwykle jest to wejście "dźwięku", to samo albo obok co słuchawki i symbolem słuchawek oznaczone.
Najprostszym, a za razem najbardziej uniwersalnym sposobem jest podłączenie ich do złącza słuchawkowego. Większą funkcjonalność zyskamy podłączając zestaw na USB lub łącząc bezprzewdowo używając łącza Bluetooth.
Najprościej do tego wyjścia, gdzie podłączamy słuchawki (mini Jack kolor zielony), możemy także podłączyć je do gniazda USB, choć słyszałem ale nie zetknąłem się z tym, że istnieją głośniki podłączane poprzez Bluetooth.
Komentarze
MRAF
By je podłączyć można wykorzystać już wbudowaną kartę dźwiękową. Zazwyczaj jest to zielone gniazdo mini-jack, lub też oznaczone głośnikiem/słuchawkami.
Jeżeli nie możemy tego zrobić, to warto zaopatrzyć się w zewnętrzną kartę dźwiękową.
Inną możliwością jest skorzystanie z technologii Bluetooth lub WiFi, a nawet USB.
Pozdrawiam, MRAF
2014-11-05 14:31
wigrywigrywigry
2014-11-05 18:22
urj291161
2014-11-30 15:08
urj291161
2014-11-30 15:09
wigrywigrywigry
Możemy również użyć adaptera USB i podłączamy do portu zielonego.
2014-12-04 19:00
wigrywigrywigry
Głośniki zewnętrzne podłączamy do wejścia Mini-Jack.
2014-12-04 18:59
wigrywigrywigry
Można również podłączyć głośniki zewnętrzne za pomocą Bluetooth, zazwyczaj urządzenie wygląda tak jak na rysunku.
2014-12-04 19:03
wigrywigrywigry
2014-12-17 01:33
wigrywigrywigry
2014-12-28 20:06
wigrywigrywigry
2015-01-06 03:52
wigrywigrywigry
2015-01-06 03:53
Tibi
2014-12-12 16:05
wigrywigrywigry
2015-01-06 03:52
Tibi
2014-12-12 16:04
Crack
2014-11-29 18:21
fiat
2014-12-13 19:26
taczo
2014-11-13 21:59
taczo
2014-12-14 15:35
taczo
2014-12-14 15:35
rrafffall
2014-12-09 12:44
jadwiga
2014-12-27 14:56
marzena_duzy
2014-12-27 11:29
Mateo666
2014-12-29 20:28
Trzcinus
1) Głośniki zewnętrzne z kablem z końcówką mini-jack podłączamy z reguły do zintegrowanej karty dźwiękowej, w przypadku głośników usb analogicznie do gniazda usb
2) głośniki bluetooth należy sparować z komputerem (Oczywiście jeśli laptop nie posiada modułu bluetooth, można zainstalować w nim przenośny moduł bluetooth usb)
2014-12-23 20:21
krzychum1
2014-11-23 17:59
Eufor
2014-12-11 22:01
atarowiec
2014-11-03 17:48
altus140PL
2014-11-24 18:57
WesolyMorswin
Nowe głośniczki są w stanie łączyć się z tabletem i laptopem bezprzewodowo, za pomocą technologii Bluetooth i tak też przesyłać dźwięk. Jakość dźwięku w niektórych przypadkach może być nieznacznie niższa niż w przypadku połączenia przewodowego, co da się usłyszeć zwłaszcza przy plikach cechujących się wysokim bitratem (a co za tym idzie jakością).
2014-10-30 01:36
peterl
2014-11-05 17:19
torzba
1) Zazwyczaj laptopy wyposażone są w w porty mini-Jack oznaczone słuchawkami i mikrofonem (kolor różowy zarezerwowany jest dla mikrofonów, zielony dla słuchawek/głośników) Najszybszą metodą jest podłączenie głośników pod zielone gniazdo oznaczone słuchawkami. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że laptop posiada tylko 1 gniazdo multifunkcyjne do którego podłączamy i mikrofon i słuchawki i w ustawieniach możemy zmienić rodzaj portu.
2) Możemy również skorzystać z głośników wyposażonych w porty USB i w ten sposób przesłać dzwięk do głośników, które umożliwiają taką funckję.
3) Trzecią chyba najwygodniejszą opcją są urządzenia korzystające z komunikacji Bluetooth. Jednak w tym wypadku laptop musi być wyposażony w taki rodzaj komunikacji. Parujemy urządzenia i automatycznie Windows wykrywa, że są to słuchawki/głośnik lub zestaw głośnomówiący dzięki temu bez plątaniny kabli słuchamy ulubionej muzyki na odległość.
4) W sprzedaży są też zestawy korzystające z połączeń wifi.
5) Niektóre laptopy są również wyposażone w optyczne gniazdo S/PDIF, do którego możemy podłączyć zestawy głośników lub amplituner z głośnikami.
6) Za pomocą kabla HDMI - w przypadku kin domowych itp.
Jeżeli laptop nie posiada wbudowanego portu Mini-Jack będziemy zmuszeni dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową pod USB z wyjściami Mini-Jack i wówczas przez tą kartę możemy podłączyć nasze zewnętrzne głośniki.
W ostateczności jeżeli jest to laptop z serii biznesowych np. Lenovo ThinkPad wyposażony w port do dokowania go w stacji dokującej. Możemy podłączyć laptopa pod stację i skorzystać z dodatkowych gniazd Mini-Jack, znajdujących się w niej. W ten sposób obejdziemy problem z brakiem gniazd lub karty dźwiękowej.
Najczęściej w przypadku połączenia kablowego będziemy musieli posiadać jeden z następujących kabi:
- Mini-Jack - MiniJack/Jack
- Mini-Jack - Chinch x2,
- Kabel optyczny SPIDF,
- HDMI,
Autor: torzba
2014-11-11 23:19
o3dori
2015-01-12 16:32
skmiecik
2015-01-21 19:29
djagacia
2014-11-09 07:28
djagacia
2014-11-09 07:28
Master_Tech
2014-11-10 20:29
djagacia
Bluetooth
Złącze miniJack
2014-11-29 19:30
ann-mary25
2014-12-06 12:13
monika123
2015-01-19 12:44
kubim7485@wp.pl
2014-11-24 23:06
styczensy
2015-01-21 19:18
peterl
2014-11-08 23:25
peterl
2014-11-09 10:04
peterl
2014-11-09 16:10
peterl
2014-11-09 16:44
pepers
Podłączamy je do wyjścia Audio w naszym smartfonie/tablecie/PC
Jeżeli mamy głośniki beprzewodowe na NFC/Bluetooth musimy najpierw włączyć (uaktywnić) taką opcję w naszym sprzęcie multimedialnym. Jest to zazwyczaj bardzo proste i do musimy przejść do ustawień.
2014-11-14 22:00
toomek308
2014-11-03 16:05
bodyjack
2. Bluetooth
3. miniJack
2014-11-03 18:43
elem
2014-11-05 01:44
tadziuk
do portu USB,
poprzez bluetooth
2014-11-24 21:04
Nasher
2. Bluetooth.
3. Złącze miniJack.
2014-11-24 21:09
T4ris
Jednak tym razem do podłączenia używamy zielonego portu (również oznaczonego symbolem słuchawek.
Występują również głośniki, które używają przeróżnych form komunikacji, m.in. Bluetooth. Instrukcja postępowania z tym rodzajem głośników(lub słuchawek) jest szczegółowo opisana w instrukcji producenta dołączonej do produktu lub na stronie internetowej
2014-12-03 15:52
przemulala
Inną możliwością jest zakup głośników podłączanych przez USB, które posiadają osobny układ dźwiękowy, który prawdopodobnie zapewnia wyższą jakość przetwarzania niż układ OEM-owy. Ponadto zamiast dwóch konwersji C/A -> A/C (A - sygnał analogowy; C - cyfrowy), będziemy mieć do czynienia z pojedynczą konwersją C/A, dokonywaną przez same głośniki. Im więcej konwersji, tym bardziej ucierpi na tym jakość odtwarzanego dźwięku.
Istnieje również możliwość przesyłania cyfrowego sygnału bezpośrednio z komputera, np. po łączu Bluetooth lub Wi-Fi do specjalnego adaptera, podpiętego bezpośrednio do głośników (lub z pominięciem adaptera, jeśli głośniki dysponują odpowiednią metodą łączności). Efekt będzie podobny do opisanego wyżej, z tym, że zyskujemy bezprzewodowość.
Audiofil może zakupić specjalną, zewnętrzną kartę dźwiękową lub tzw. DAC (Digital to Audio Converter) wysokiej jakości. Są to kosztowne zabawki dla tych, którzy twierdzą, że potrafią wychwycić pojedyncze nuty melodii ;)
2014-12-05 18:18
sakilbil
2014-12-27 13:48
sokzdyni
2014-11-03 15:56
fervi
Okrągłego gniazda
z narysowanymi słuchawkami LUB do gniazda z zielonym okręgiem
2014-11-04 21:07
BreakTheSilence
2014-11-12 10:36
lempicki96@o2.pl
Jeśli dalej nie wiecie gdzie podłączyć głośniki, wo wetknijcie je tam, gdzie zwykle podpinacie słuchawki.
Jeżeli w naszym urządzeniu nie ma gniazda mini-jack musimy dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową i podłączyć ją do USB lub ExpressCard.
W przypadku głośników nieprzeznaczonych do obsługi komputerów możemy zamiast wtyczki mini-jack spotkać wtyczkę jack, tak zwane "czincze", lub jeszcze inne złącza. Dokupienie pasującej przejściówki nie powinno być problemem, a jeżeli jesteśmy cierpliwi, to nawet możemy zlutować własną.
W przypadku głośników o małej mocy możemy już puszczać muzykę. Te nieco większe wymagają dodatkowego zasilania z USB, albo nawet z sieci elektrycznej.
2014-12-04 17:30
Kamtru
2014-12-05 22:54
jestem_zwycienscom
2014-12-05 23:05
Wesker
2014-12-27 13:13
yanosh
2014-12-29 19:48
LoPer
2015-01-05 14:04
blackg
2014-11-03 15:35
Legion94
2014-11-03 16:10
kranen
2014-11-03 17:41
savy
2014-11-04 22:54
Filips
W przypadku gdy nasz głośnik posiada Bluetooth to możemy go "sparować" z naszym urządzeniem.
2014-11-04 23:21
mackob04
2014-11-05 17:54
techofan
2014-11-06 10:19
Maazurek
2014-11-06 17:21
p4v3u
2014-11-12 00:02
Piotrek124
2014-11-12 18:31
paulr@o2.pl
Są też głośniki działające przez bluetooth, wystarczy w opcjach bluetooth urządzenia sparować z głośnikiem i od tego czasu głośniki będą łączyć się automatycznie i dźwięk będzie przesyłany na nie bezprzewodowo.
Inna opcja to głośniki NFC:)
2014-11-12 18:58
zgnieciona
2014-11-23 20:12
ziutwil
2014-12-03 14:32
RamaRang
Niektóre routery mają wyjście do głośników, ale to rzadkie.
2014-12-05 16:35
MetMarcin
2014-12-05 18:06
ambasador
2014-12-11 22:08
errwr
2014-12-23 11:42
bacas
2014-12-23 21:29
henkiel
2014-12-27 13:09
Stelmek
2014-12-27 13:36
stobis
2014-12-29 17:31
PsL
2015-01-22 13:30