Masz pytanie? Masz odpowiedź.

Na co zwrócić uwagę szukając laptopa do montażu filmów? sugestia Nowe

Lenovo Polska
Zgłoś naruszenie zasad

Komentarze

12 głosów
wojtek0569
wojtek0569
Obr%c3%b3bka.film%c3%b3w
Coraz więcej ludzi zajmuje się hobbistycznym montażem filmów. Do obróbki wideo potrzebny jest wydajny sprzęt, który podoła tym zadaniom.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa do montażu filmów:

* wydajny procesor
Procesor jest kluczowym elementem dobrego laptopa do obróbki filmów. Najlepszym wyborem będzie wydajny procesor Intele i7 z dużą częstotliwością taktowania.

* dobra karta graficzna
Przed zakupem warto przeczytać recenzję mobilnych kart graficznych. Należy pamiętać by karta graficzna posiadała nowy rodzaj pamięci DDR5. Dobrym rozwiązaniem, wprowadzonym przez Lenovo, jest możliwość montażu dodatkowej karty graficznej, co korzystnie wpłynie na wydajność sprzętu.

* duża liczba pamięci ram
Podczas obróbki wideo programy zużywają bardzo dużo pamięci ram. Najlepszym wyborem będzie laptop posiadający 16GB RAM.

* dysk SSD
Pojemny dysk SSD korzystnie wpłynie na szybkość wczytywania i zapisywania filmów.

* porty USB 3.0
Dzięki portom USB 3.0 bardzo szybko możemy zgrać filmy i zdjęcia aparatu na naszego laptopa.

Wydajny laptop będzie idealnym urządzeniem za pomocą, którego będziemy mogli obrabiać filmy nawet w czasie wyjazdów zabierając nasz sprzęt ze sobą.

Pozdrawiam
wojtek0569

2015-02-07 10:54

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
mazdac
mazdac
Warto zastanowić się czy koniecznie musi to być laptop.
W przypadku montażu filmów kluczowe znaczenie będzie miała przepustowość pamięci masowej (szybkie dyski/ssd, pojemne, nieskompresowany materiał wideo jest bardzo obszerny), wydajność procesora lub karty graficznej (jeśli program w którym pracujesz wykorzystuje możliwości kodowania zawarte w karcie graficznej, to zdekoduje i zakoduje materiał wielokrotnie szybciej niż nawet najmocniejszym procesorze), oraz pojemność pamięci ram (zależy od oprogramowania).
Do takich celów lepiej nadają się większe laptopy - 17 calowe i większe, ponieważ najczęściej posiadają możliwość zamontowania dodatkowego dysku/ssd (można wtedy pomyśleć o stworzeniu macierzy RAID w trybie 0 przyspieszającej operacje na dysku/ssd), zwykle mają dedykowany układ graficzny, oraz lepsze chłodzenie, co przy długotrwałej pracy może spowodować throttling procesora/układu graficznego (obniżenie wydajności aby zmniejszyć temperaturę i nie doprowadzić do przegrzania). Warto także zwrócić uwagę na możliwości podłączenia dodatkowych wyświetlaczy, stacji dokującej - praca na wielu monitorach będzie o wiele wygodniejsza, oraz czy komputer zawiera USB 3.0 (można podłączyć dysk na którym będziemy magazynować np. złożone materiały, czy też je archiwizować) i FireWire jeżeli zamierzamy zgrywać materiały z kamery.

2015-02-03 18:32

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
cheetah55
cheetah55
Wybór laptopa do filmów:
- odpowiedni rozmiar matrycy, im większy tym praca będzie wygodniejsza, przy obróbce filmów najlepiej sprawdzą się laptopy z matrycą 17"
- odpowiednia rozdzielczość ekranu, myśle że full hd to podstawa 1920x1080
- wydajny procesor - min. Intel i5, najlepiej Intel i7
- duża ilość pamięci RAM, najlepiej min. 16GB
- dedykowana karta graficzna o odpowiedniej wydajności
- szybki i duży dysk twardy
- złącze USB3.0, eSata do podłączania zewnętrznych dysków twardych
- jeżeli zamierzamy używać laptopa z zewnętrznym monitorem rozmiar matrycy oraz rozdzielczość ekranu mają mniejsze znaczenie, przyjemnym dodatkiem jest złącze stacji dokującej

2015-02-10 07:02

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
Master_Tech
Master_Tech
Dobry procesor, wygodny do montażu ekran, pamięć ram. Dobre parametry znacząco przyśpieszają czas potrzebny na renderowanie filmu i ułatwiają nam prace. Test: http://www.mobimaniak.pl/120838/laptop-filmy-obrobka/

2015-02-02 17:01

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
tytani1000
tytani1000
przedewszystkim niezbedny jest wydajny procesor oraz duza ilość pamięci RAM. Przydalby sie 64 bitowy system operacyjny oraz intuicyjna klawiatura np. ACCUTYPE warto zwrocic uwage na pełną klawiaturę dzięki ktorej programy takie jak Vegas bedzie nam łatwiej obslużyć. Dysk SSD nie jest jakoś szczególnie potrzebny ale od przybydku głowa nie boli. USB 3.0 powinny być przynajmniej 2 jedno na zewnętrzną myszkę a drugie na podłaczenie zewnętrznego dysku twardego lub pendrive. Przydatne będzie złacze HDMI or D-SUB do podłaczenia drugiego monitora który ułatwi nam pracę przy montowaniu filmu. Warto zwrócić uwagę na to czy laptop trzyma baterię ponieważ często przy kręceniu filmów pracuje się na zewnątrz bez dostępu do prądu.

2015-02-03 18:49

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
James100
James100
Na procesor. Im lepszy tym lepiej do obróbki filmów. Potem dopiero grafika, ale grafikę można wymienić, a procesora z pytą to większe koszty.

2015-02-03 19:12

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
scarone
scarone
Rendering filmu obciąża procesor i grafikę zależnie od programu, który używamy nie bez znaczenia jest też pamięć ram i na tych elementach trzeba by się skupić. Grafika musi posiadać technologie cuda, bo obecnie tę technologie wykorzystują programy

2015-02-03 19:58

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
mazdamer
mazdamer
na rekomendowane wymagania programu do obróbki wideo:-)

2015-02-03 20:48

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
adam9903
adam9903
W zależności od tego jak bardzo zaawansowany montaż filmów to będzie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na ilość pamięci ram, szybkość procesora albo kartę graficzną. Należy również pamiętać o odpowiednim oprogramowaniu które jest dosyć drogie.

2015-02-08 14:38

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
albandi
albandi
Aby móc wydajnie pracować przy obróbce filmów, podstawą jest pamięć RAM. Im więcej - tym lepiej :) Drugim, bardzo ważnym podzespołem jest procesor. Najlepiej, aby miał duże taktowanie, oraz miał dużą liczbę rdzeni.

Warto także, aby ekran miał jak najlepsze parametry oraz oferował dobrą rozdzielczość ekranu. W tych czasach standardem jest już FULL HD (1920x1080). Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj także karta graficzna.

2015-02-10 23:41

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
Cavanni
Cavanni
Ważną częścią, która pomaga w renderingu jest procesor im mocniejszy tym szybciej film zostanie wyrenderowany jednak ważna też jest dobra karta graficzna ze standardową już rozdzielczością full hd o parametrach 1920px na 1080px. Pomocne mogą się okazać się może też szybkość, pojemność i rodzaj dysku twardego(najlepiej SSD) jaki i pamięci RAM(DDR3 min. 16GB 2133MHz z jak najmniejszym CL). Do szybszej wymiany danych między dyskiem twardym a zewnętrznym przyda się złącze USB 3.

2015-02-11 00:34

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
c0d3rpl
c0d3rpl
Karta Graficzna
Ram

2015-02-11 00:37

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
kaczmander
kaczmander
temat rzeka ciezko jednoznacznie okreslic jaki komputer bedzie idealny do tego celu szczegolnie ze pytanie nie jest do konca sprecyzowane inna konfiguracja bedzie dla osoby ktora bedzie renderowala jakies animacje inna ktora bedzie konwertowala formaty ale tak czy siak wazna role odgrywaje prawie wszystkie pozespoly karta graficzna bedzie wplywala na czas obrobki klatek/s tak samo procesor czy ram komputer pownien byc optymalnie dobrany pod nasze wymagania jezeli bedziemy montowac materialy w hd nie bedziemy robic tego na komputerze ktory nie ma na to przestrzeni dyskowej tak samo nie bedziemy montowac materialu uhd bez odpowiedniej karty graficznej ktory ten standart uciagnie

2015-02-11 00:40

Zgłoś naruszenie zasad