Masz pytanie? Masz odpowiedź.

Jak usuwać kurz i zanieczyszczenia z klawiatury laptopa? sugestia Nowe

Lenovo Polska
Zgłoś naruszenie zasad

Komentarze

12 głosów
wojtek0569
wojtek0569
Klawiatura.zakaz
I znowu brudna…

Zanieczyszczenia klawiatury są bardzo irytujące dla właściciela laptopa, gdyż niszczy to walory estetyczne sprzętu i odbiera przyjemność z użytkowania. Zabrudzeń klawiatury nie należy bagatelizować gdyż większe okruchy mogą dostać się pod klawisz i zakłócić jego prawidłowe działanie.

Co zrobić by usunąć zabrudzenie?

W przypadku większych okruchów rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wystarczy chwycić pewnie laptopa i bardzo delikatnie obrócić go w powietrzu „do góry nogami”. Tym sposobem większe okruchy powinny same wypaść z pomiędzy klawiatury.

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń i kurzu najlepiej zastosować sprężone powietrze. Pojemnik ze sprężonym powietrzem można dostać w każdym sklepie komputerowym za kilka złotych, za co dostajemy niezawodną metodę na usuwanie brudu, a jedna puszka wystarczy na kilka czyszczeń.

Jak ustrzec się zabrudzeń klawiatury?

* nie spożywaj posiłków podczas pracy przy komputerze wtedy unikniesz zabrudzenia klawiatury okruchami z jedzenia
* jeśli nie korzystasz z laptopa lub wychodzisz na cały dzień zamykaj laptopa co pozwoli na uniknięcie osadzania się kurzu na klawiaturze
* jeśli wykonujesz remont w swoim domu zabezpiecz swój laptop przed powstałym pyłem

Pozdrawiam
wojtek0569

2015-02-06 13:05

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
Master_Tech
Master_Tech
Eee
Specjalnymi Ściereczkami i płynami. Kurz możemy wydmuchać sprężonym powietrzem.

2015-02-02 17:26

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
papik1983
papik1983
Najprościej zakupić sprężone powietrze w sprayu i dobrze przedmuchać klawiaturę. Jeśli klawiatura jest zewnętrzna na kablu, można ją odwrócić spodem do góry i kilka razu puknąć ręką w celu usunięcia różnych okruszków znajdujących się pod klawiszami.

Same klawisze można przetrzeć lekko wilgotną szmatką w celu usunięcia bardziej opornego, przyklejonego, brudu.

2015-02-03 13:39

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
Marcin117
Marcin117
57228 post it notes to clean crap out your keyboard
Do pozbycia się brudu z pomiędzy klawiszy można użyć karteczek samoprzylepnych typu Post-it.

1 głos
staszes
staszes
Zależy od klawiatury: można spróbować sprężonym powietrzem, albo szmatką, albo patyczkami do uszu, albo kartką samoprzylepną (tak żeby klej zebrał brud). Wszystko zależy czym jest brudna i jak bardzo.

2015-02-04 22:12

Zgłoś naruszenie zasad

1 głos
adam9903
adam9903
Przed czyszczeniem laptopa należy go wyłączyć oraz wyciągnąć baterię. Następnie za pomocą sprężonego powietrza (można je kupić w sklepach komputerowych za około 10zł) przedmuchujemy delikatnie klawiaturę dbając o to żeby klawisze nie wyleciały razem z zanieczyszczeniami. Następnie przecieramy klawiaturę ściereczkami z mikrofibry które doskonale pochłaniają kurz. Gotowe, klawiatura jest czysta, teraz można włożyć baterię i uruchomić naszego laptopa.

2015-02-08 15:28

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
blaylock95
blaylock95
Można użyć sprężonego powietrza.
Jeśli chcemy dokładnego oczyszczenia należy wymontować klawiaturę i zanurzyć w specjalnie przygotowanym roztworze.

2015-02-03 13:35

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
dariopmi
dariopmi
Najlepiej uzyc sprężonego powietrza, następnie chusteczki + sztywnej karty (np. dowod osobisty) i calosc odkurzyc odkurzaczem lecz nie na pełnej mocy odkurzacza

2015-02-03 13:49

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
jaro
jaro
Sprężonym powietrzem,

2015-02-03 15:37

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
a1001
a1001
jak popsikacie sprężonym powietrzem na rozgrzane układy to możecie je uszkodzić,
zwykle na radiatorze koło wiatraka gromadzi się "misio" jak się go wyczyści to laptop chodzi ciszej

2015-02-04 21:34

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
a1001
a1001
odkurzaczem - bezpieczniej!

2015-02-04 21:35

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
kacperwinternecie
kacperwinternecie
mop i płyn do paneli podłogowych powinien załatwić sprawę

2015-02-05 00:42

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
barek04
barek04
Najlepiej było by ją odłączyć od komputera ;) Każdy sposób czyszczenia jest dobry, oby tylko nie pod kranem ;)

2015-02-05 09:31

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
pietrucha92
pietrucha92
Klan brak wody
Mój prosty i skuteczny sposób na czyszczenie klawiatury laptopa składa się z kilku etapów:
- wyłączam komputer, odłączam zasilacz i baterię ( o ile możliwe),
- za pomocą pędzla do malowania usuwam wzruszam brud z wierzchu klawiatury oraz szczelin,
- przy pomocy wykałaczki wyciągam większe zabrudzenia,
- zabrudzenia wciągam odkurzaczem z założoną miękką szczotką,
- na koniec ścierką nasączoną delikatnie płynem do mycia szyb (z alkoholem) wycieram klawisze (w zależności od stopnia zabrudzenia skupiam się na pojedynczych klawiszach lub wycieram całość).

Nic nie robię na siłę - uważam żeby nie wyrwać klawiszy z zatrzasków i nie pogorszyć sytuacji :)
Po wszystkim wkładam baterię, podłączam zasilacz, uruchamiam komputer i cieszę się z czystej pracy.

I jak mówi Rysio z klanu - pamiętajcie umyć rączki!

2015-02-05 16:19

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
Lenoviak
Lenoviak
Sprężone powietrze lub odkurzacz z pończochą :D

2015-02-05 16:22

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
TeoTN
TeoTN
Bardzo prostą i bezpieczną metodą może okazać się użycie odkurzacza - o ile zrobimy to sprytnie. Wystarczy zmniejszyć siłę ssania odkurzacza, a na wylot rury naciągnąć szmatkę i ją przytrzymywać w trakcie odkurzania. Metoda prosta i wygodna, a cały brud zostaje na ściereczce.

Drugą opcją, dla bardziej zaawansowanych, jest sprawdzenie na youtube jak można rozłożyć laptopa - zazwyczaj wystarczy wpisać nazwę modelu i disassembling. Należy natomiast pamiętać, że w ten sposób traci się prawo do gwarancji i można uszkodzić laptopa, zwłaszcza, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu. (Paradoksalnie może dojść do uszkodzenia jeśli nasze ubrania się naelektryzują, i przeskoczy ładunek. Warto więc w jakiś sposób się "uziemić")

2015-02-06 12:25

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
bartiii
bartiii
Przed przystąpieniem do oczyszczania klawiatury w laptopie z kurzu i innych zanieczyszczeń należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zanieczyszczenia są ruchome (np. okruchy, włosy) czy może wynikają z przeniesienia tłuszczu lub innych substancji które zasychają na klawisze.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności proponuję odłączyć go od zasilania oraz wyjąć baterię, oczywiście w ramach ostrożności i ochrony.

W przypadku zanieczyszczeń ruchomych mamy do dyspozycji kilka metod:
1. Możemy użyć naszego domowego odkurzacza, najlepiej z zamontowaną wąską końcówką. Ustawiamy moc ssania odkurzacza na minimum i odkurzamy klawiaturę.
2. Możemy wygarnąć zanieczyszczenia pędzelkiem, zaczynając od góry, skończywszy na dole klawiatury, jednak nie usuniemy tą metodą zanieczyszczeń w 100%.
3. Skuteczną metodą usuwania zanieczyszczeń jest wydmuchanie zanieczyszczeń sprężonym gazem (do kupienia w większości sklepów ze sprzętem), przy czym należy pamiętać, aby nie odwracać puszki do góry dnem - zalejemy wtedy klawiaturę płynnym gazem który odparowując gwałtownie obniży swoją temperaturę i możemy uszkodzić klawiaturę. Zaczynamy również od góry najlepiej od jednego rogu i zdmuchujemy zanieczyszczenia w jednym kierunku.

Jeśli mamy do dyspozycji sprężarkę również możemy użyć jej do oczyszczenia klawiatury, należy pamiętać jednak, że ciśnienie w sprężarce jest większe niż te w puszce i najlepiej zachować minimum 30cm odległość dyszy od klawiatury.

2015-02-09 21:00

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
MRAF
MRAF
Klawiatura i mysz to najbardziej eksploatowane elementy peceta. Wielogodzinna praca przy komputerze sprzyja zużywaniu się i brudzeniu tych urządzeń. Zapalony informatyk bardzo często nie odrywa się od komputera nawet podczas spożywania posiłku. W efekcie tego pomiędzy klawiszami znajdziemy pozostałości całorocznego menu. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, którym na klawiaturę wyleje się napój. Nie dość, że będzie ona niezbyt estetycznie wyglądać i po prostu się kleić, prawdopodobnie przestanie też działać prawidłowo. W tym przypadku są dwa wyjścia: kupić nową lub wyczyścić starą.

Liczba kosmetyków służących do czyszczenia sprzętu komputerowego jest prawie tak samo duża jak liczba modeli klawiatur dostępnych na rynku. Najdroższe detergenty często kosztują tyle, co nowa klawiatura, dlatego nie warto ich kupować. Podczas czyszczenia klawiatury najbardziej przyda nam się sprężone powietrze, przydatny może się okazać również pędzelek z twardym włosiem oraz nawilżone środkiem czyszczącym i bakteriobójczym ściereczki. Oprócz tego musimy przygotować dwa śrubokręty i miskę z płynem do mycia naczyń.

Warto wiedzieć

= klawiaturę wyczyścimy domowymi sposobami, nie zawsze warto kupować drogie środki czyszczące
= nawet pozornie czysta klawiatura kryje brud i mnóstwo zarazków
= nie zawsze da się usunąć skutki zalania klawiatury colą czy kawą

Ponieważ dokładne czyszczenie klawiatury będzie wymagało demontażu klawiszy, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić, jest wykonanie zdjęcia ich układu. Ułatwi nam ono poprawne zamontowanie klawiszy po ich wyczyszczeniu. Do wykonania zdjęcia możemy użyć dowolnego aparatu cyfrowego lub telefonu komórkowego z funkcją wykonywania zdjęć. Fotkę wykonujemy z góry.

Standardowe klawiatury do komputerów mają zdecydowanie prostszą konstrukcję od urządzeń typu slim. Niskoprofilowe klawiatury wykorzystują ten sam co notebooki mechanizm klawiszy zwany scissor. Dzięki niemu skok klawisza jest mniejszy, co dla wielu osób jest znacznie wygodniejsze. Klawiaturę z mechanizmem scissor trzeba czyścić w nieco inny sposób niż opisany dla zwykłej klawiatury. Usunięcie wszystkich klawiszy jest trudne i ryzykowne, bo łatwo uszkodzić delikatny mechanizm mocowania klawiszy.

Na początku zdemontujemy klawisze na brzegu klawiatury (przepchniemy w ich stronę zanieczyszczenia i łatwo je usuniemy). Delikatnie, według wskazówek z ramki, wyjmujemy je.

Ze względu na niski skok klawisza nawet najmniejszy okruch może być powodem nieprawidłowego działania klawiatury. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie usunęli wszystkie zanieczyszczenia spod klawiszy. W tym celu posłużymy się sprężonym powietrzem. Czyszczenie zaczynamy od strony. Przesuwając rurkę dozującą sprężony gaz wzdłuż linii klawiszy, przepychamy drobne zanieczyszczenia w stronę zdemontowanych klawiszy i usuwamy je.

Następnie według opisu z ramki poniżej montujemy klawisze i przecieramy całą klawiaturę wilgotną ściereczką. W przeciwieństwie do standardowej klawiatury, w ten sposób uda nam się łatwo oczyścić także ścianki boczne klawiszy. Dobre rezultaty czyszczenia dają bakteriobójcze ściereczki Fellowes. Za 20 złotych kupimy zestaw zawierający 12 sztuk.

MRAF

2015-02-10 20:20

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
klakla28
klakla28
Ja podam sprawdzony babski sposób - wystarczy przyłożyć rurę odkurzacza i wszystko pięknie nam "wciągnie" ;)

2015-02-10 23:59

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
zdybo
zdybo
Najprostszym sposobem jest spray ze sprężonym powietrzem. Wystarczy przedmuchać. Innym sposobem jest wyjęcie wszystkich klawiszy i czyszczenie patyczkami kosmetycznymi :)

2015-02-11 00:00

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
krzysztofD
krzysztofD
sprężone powietrze (ale należy pamiętać, że trzeba go urzywać w odpowiedni sposób)

2015-02-11 00:01

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
Cavanni
Cavanni
Najłatwiej jest użyć sprężonego powietrza "psikając" nim po klawiaturze jednak kiedy brud i kurz weszły głębiej należy laptop rozebrać, dostać się do klawiatury oraz ją przeczyścić (jest to metoda dla zaawansowanych użytkowników).

Najlepiej takim sytuacjom jest zapobiegać dlatego:
1. Nie warto pić i jeść przy klawiaturze.
2. Klapę od laptopa można zamykać przez co niedostanie się taka sama ilość kurzu jaka by dostała się przy wiecznie otwartej klapie.

2015-02-11 00:47

Zgłoś naruszenie zasad

0 głosów
kaczmander
kaczmander
najlepiej jest nie brudzic ale jezeli do tego dojdzie jest kilka rzeczy ktore pomoga nam utrzymac porzadek pierwsze to sprezone powietrze, sa specjalne sciereczki ktore sa wilgotne ale nie mokre. tak samo zalezy tez jaka klawiature posiada laptop niektore uniemozliwiaja gromadzenia sie brudu oraz mozna stosowac nakladki

2015-02-11 00:49

Zgłoś naruszenie zasad